Blog

Ruszył kurs alfabetyzacji naszych przyszłych krawcowych.

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

18.06.2018

Kurs alfabetyzacji kobiet uczęszczających na warsztaty krawieckie w naszym atelier ruszył pełną parą. Dwadzieścia pań, które dzięki Wam uczą się zawodu, ma teraz dodatkowe zajęcia. Trzy razy w tygodniu przez pięć godzin będą uczyły się pisać i liczyć. Na kursie krawiectwa opanowały już podstawy. Do dyplomu, który potwierdzi, że mają w rękach cenny fach, jeszcze daleka droga. Żeby przejść na wyższy poziom musimy pomóc im pokonać kilka przeszkód, a przecież w tym właśnie się specjalizujemy!

To zdjęcia z pierwszych zajęć. Niektóre z naszych podopiecznych po raz pierwszy w życiu zapisywały litery, bo jednym z problemów okazał się język. Żadna z kobiet nie mówi po francusku. Wszystkie w lokalnym języku moore. Nie umieją pisać, nie znają cyfr, ani podstawowych zwrotów. Chcąc być krawcową trzeba przecież zdjąć miarę, zapisać, przeliczyć, korzystać z metra. Dlatego uruchomiliśmy kurs językowy. Świeżo upieczone studentki są bardzo zaangażowane, bo wiedzą, że umiejętności, które właśnie zdobywają, są cenne jak złoto i przydadzą się nie tylko w krawiectwie.

W Burkina Faso, ucząc naszych podopiecznych przedsiębiorczości, rozwijając małe biznesy i przekazując umiejętności, pomagamy im realizować marzenia o bezpieczeństwie, zdrowiu, spokojnym bycie i szczęściu dla swoich dzieci. To dla mieszkańców Gourcy naprawdę więcej niż spełnienie marzeń.