Wizyta polskiej Pierwszej Damy w Foyer s. Maria Goretti

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

09.09.2022

Razem z Wami działamy zawsze kierowani ideą pomagania, ale któż nie lubi poczuć się doceniony?

Dlatego wizyta polskiej Pierwszej Damy w Foyer s. Maria Goretti, naszej szkole dla dziewcząt w Senegalu jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem. Szkoła w Dakarze, choć zmieniła już życie setek dziewcząt, nadal jest tylko jednym punktem na mapie potrzeb całego regionu. Takie dni jak dzisiejszy przypominają nam, że nasz wspólny wysiłek jest widoczny.

Przypomnijmy – w 2019 roku wystartowaliśmy w konkursie organizowanym przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czego owocem był dwuletni grant. A projekt był ambitny – remont całej szkoły, wyposażenie kuchni i sal zajęć oraz pokojów uczennic. Na długiej liście tematów, które chcieliśmy przekazać kursantkom, znalazły się szkolenia z zarządzania projektami, podstaw budżetu i księgowości.

Efekt? Założenie spółdzielni, która w praktyczny sposób uczy kursantki przedsiębiorczości i tworzenia własnej marki przetworów lub tekstyliów. To właśnie dzieła m.in. naszych kursantek możecie podziwiać w sklepie charytatywnym, w którym nawet dziś możecie kupić torbę. W samym Dakarze postawiliśmy specjalnie sprowadzoną z Polski drewnianą pracownię – domek stał się miejscową atrakcją, która regularnie przyciąga klientów. Piękne dzieła krawieckie dziewcząt można nabyć w nowo wybudowanym na terenie szkoły butiku-kawiarence, delektując się przy tym pysznymi wyrobami kulinarnymi i serwowaną aromatyczną kawą. Żaden gość nie wychodzi z pustymi torbami i brzuchem.

Zaczęliśmy od wspomnienia o grancie, ale stworzenie tego wspaniałego systemu przedsiębiorczości nie byłoby możliwe bez Was. To właśnie Wasze wsparcie zapewnia dalsze, codzienne funkcjonowanie szkoły.

Przeprowadzona w Dakarze rewolucja dała nadzieję na jeszcze lepszą i pewniejszą przyszłość dla dziewcząt – wiemy to my, wiecie o tym Wy, a dziś mogła się o tym przekonać sama Pierwsza Dama. Ale nie poprzestajemy na komplementach! Przed nami cały czas nowe wyzwania – poza utrzymaniem szkoły, chcemy przez cały czas rozszerzać ofertę edukacyjną. Jeśli możecie – podarujcie naszym kursantkom choć jeden dzień edukacji w szkole zawodowej.