W Dobrej Fabryce produkujemy dobro nie tylko od święta

Liban

Eskalujący od października 2019 r. kryzys polityczny i gospodarczy, prowadzi Liban na skraj bankructwa. Tragiczną sytuację spotęgował gigantyczny wybuch chemikaliów składowanych w bejruckim porcie w 2020 r. Klasa średnia praktycznie przestała istnieć. Osoby wykształcone uciekają przed hiperinflacją, rosnącym z każdym miesiącem bezrobociem, przerwami w dostawach elektryczności i brakiem paliwa.

Garść informacji:
  • od początku kryzysu, funt libański stracił ponad 98 %. swojej wartości
  • ceny żywności wzrosły o 239% od września 2022 do września 2023 r.
  • PKB spadł o 20,3 % (2020 r.)
  • 78 % populacji Libanu (3 mln osób) żyje w ubóstwie, skrajne ubóstwo dotknęło 36 % Libańczyków (1,38 mln)
  • w całym kraju brakuje podstawowych leków
  • coraz dłuższe przerwy w dostawie prądu (nawet do 20 h dziennie) i paliwa paraliżują codzienne funkcjonowanie Libańczyków
Zapewniamy leki, żywność oraz podstawowe artykuły higieniczne i sanitarne dla

250

przewlekle chorych i ubogich

16.12.2021

— Po przejściu tornada wiesz, że zostajesz z niczym. Oceniasz skalę szkód, robisz plan, zaczynasz wszystko od początku. W Libanie tornado przechodzi przez nasze życie każdego dnia — mówi Mirna, pomysłodawczyni akcji Smile in the Box. W tym roku dotrze ze świątecznymi paczkami do blisko 3000 dzieci z najuboższych rodzin.

— Kiedy przyjechaliśmy do Libanu dolar na czarnym rynku kosztował 24 000 funtów libańskich. W ciągu tygodnia urósł do 29 000. To dla Libańczyków prawdziwe trzęsienie ziemi. Żaden domowy budżet nie jest aktualny dłużej niż przez dzień, dwa — mówi Ania Kieniewicz, wysłanniczka Dobrej Fabryki do Libanu.

Szkoły z dnia na dzień zawieszają zajęcia, bo z powodu braku elektryczności, energię na ogrzewanie i oświetlenie trzeba wyprodukować samemu, ropożernym generatorem, do którego z dnia na dzień brakuje funduszy na paliwo. Pasta do zębów z 15.000 funtów libańskich podrożała do 160.000, doprowadzając do kryzysu higienicznego. Gdy inflacja sięga poziomu 1100%, podstawowe produkty stają się luksusem.

Za tydzień Boże Narodzenie. Święta długo wyczekiwane przez dzieci pod każdą szerokością geograficzną.

Jesteśmy w Libanie, by pomóc Świętemu Mikołajowi spełnić marzenia najmłodszych Libańczyków, którzy zupełnie nie wiedzą, czym jest inflacja i kryzys. Jak na prawdziwe elfy przystało, zaglądamy do zostawionych przez dzieci listów z gwiazdkowymi marzeniami. Lektura kolejnych wyciska łzy. 11. letni Peter marzy o szczoteczce do zębów i paście, 9. letnia Joya o szamponie i skarpetkach.

Dzięki przybijanym przez Was piątkom możemy tu być i spełnić marzenia nie tylko tej dwójki, ale kilkuset innych dzieci z najuboższych rodzin. Idea Smile in the Box jest prosta. Do niewielkiego świątecznego pudełka wkładamy przybory szkolne, zabawkę, odzież, podstawowe środki czystości i smakołyk. Dla większości z nas to drobiazgi, ale dla dzieci, do których dociera Smile in the Box, to znacznie więcej niż ośmieliły się marzyć.

W Dobrej Fabryce produkujemy dobro nie tylko od święta. Dzięki projektowi Przybij nam 5!, w którym prosimy zaledwie o 5 złotych, ale regularnie – raz w tygodniu, możesz spełnić marzenia Petera, Joyi i wielu innych wspaniałych dzieciaków, które niczym nie zawiniły, że dorośli tak umeblowali ten świat.

Przybij nam 5 już dziś!