W dniu dziecka pamiętajmy również o mamach

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

01.06.2021

Dzień Dziecka to najlepsza okazja, by złożyć życzenia również naszym mamom z Ntamugengi – wszystkim tym dziewczynom, które dzięki Waszemu stałemu wsparciu mają, gdzie urodzić swoje dzieci.

Od kilku dni relacjonujemy Wam, w jak trudnej sytuacji jest teraz ten zakątek świata. Wybuch wulkanu Nyiragongo wywrócił do góry nogami i tak skomplikowane życie kilkuset tysięcy mieszkańców pobliskiej Gomy. Również nasze myślenie o zaopatrzeniu szpitala musiało ulec zmianie, bo to właśnie najbardziej dotknięta przez erupcję wulkanu Goma, stolica prowincji Północne Kivu, była dla nas głównym zapleczem. Dziś w tym pogrążonym w całym katalogu problemów miejscu Afryki chcemy skupić się na dzieciach i ich mamach.

W Ntamugendze codziennie witamy co najmniej 2 z 350.000 przychodzących na ten świat jego obywateli. Nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim potrzebującym mamom i bobasom na świecie, ale coś konkretnego jednak zrobić możemy. W ubiegłym roku daliśmy szansę na godny poród 1029 mamom i dzieciom, 232 porody z tej liczby to ratujące życie cesarskie cięcia. Jesteśmy jednym ośrodkiem w promieniu wielu dziesiątek kilometrów, gdzie cesarkę w ogóle można zrobić.

Nasi lekarze i położne, prowadzą stałą akcję edukacyjną: rozpuszczają wici, jeżdżą po wioskach, przekonują, by przyjść do nas na badania i konsultacje położnicze. Mimo to nadal wiele kongijskich kobiet rodzi gdzieś w drodze do szpitala, w samotności, bez jakiejkolwiek pomocy. Wiele za późno odrywa się od polowych prac, za późno wyruszają do Ntamugengi odległej o godziny drogi, wielu z nich (i ich dzieci) nie jesteśmy już w stanie uratować.

Robimy, co możemy, by jak najszerzej rozgłosić: Ntamugenga czeka na mamy i ich bejbiki z otwartymi ramionami! Panie w ciąży mają wizyty patronażowe. Gdy urodzą, dajemy im wyprawkę dla dziecka, w tym m.in.: ciepły kocyk, środki do higieny, gdy konieczne również mleko modyfikowane. Słowem dostają wszystko, co potrzebne jest noworodkowi w pierwszych chwilach po przyjściu na świat. Chcemy, by zanim doświadczą jak trudny i pełen bólu potrafi być zwłaszcza ten zakątek świeta, dostały od nas choć trochę ciepła, spokoju i miłości.

Pamiętając w tych dniach o naszych dzieciach, zróbmy też frajdę tamtym dzieciom i ich mamom. Każdy zestaw jaki ufundujecie to po pierwsze radość dla nich, po drugie – gdy zabiorą go do domu – sygnał dla wszystkich we wsi: zadbajcie o swoje dzieciaki, jeśli jesteś w ciąży – pędź na badania do Ntamugengi!

By CUDA mogły dalej się dziać, w naszym dobroczynne24pl czeka najlepszy prezent dla noworodków i mam w Kongu, jaki możecie im dziś dać. Kupmy tyle, ile tylko się da wyprawek dla niemowlaków. Bardzo się teraz przydadzą, bo po ewakuacji Gomy, tysiące jej mieszkańców, również kobiet w ciąży, zatrzymuje się w naszej okolicy. Te wyprawki naprawdę będą miały moc milion razy większą niż sto bukietów kwiatów dla mam i koszy pełnych słodyczy dla najmłodszych.

Polećcie dziś naszą akcję swoim znajomym!