Ufunduj posiłek terapeutyczny i podaruj najpiękniejszy prezent!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

01.06.2023

Za zabawki służą im zużyte opony, butelki, kamienie i kawałek sznurka. Dla Bahati układają się w szkolny autobus, do którego chciałaby kiedyś wsiąść jako uczennica. Pascal widzi w nich dom, który wraz z mamą utracił wskutek wojny. Trudno porównywać dzieciństwo w Europie i Demokratycznej Republice Konga, ale marzenia dzieci pozostają te same – bezpieczeństwo, miłość, uśmiech.
Przy całej tej dziecięcej kreatywności szokuje myśl, że być może kolejny w swoim życiu Dzień Dziecka spędzą bez żadnego posiłku. Niektóre z dzieci, które przychodzą do ośrodka dożywiania, nie jadły od wielu dni.
Tak małe dzieci jeszcze nie myślą o zdrowiu – o nie walczą ich rodzice, błagając nas o pomoc.
Zagrożenie stanowi nie tylko gotujący się za każdym rogiem konflikt zbrojny, ale również jego skutki ekonomiczne. Zniszczone pola uprawne, ucieczka z domu, rosnące koszty żywności, którą trzeba importować – żadna, nawet najpiękniejsza zabawka świata nie wywoła uśmiechu u dziecka, które jest po prostu głodne. Malaria i gruźlica nie czekają tu na swoją kolej – bezlitośnie atakują najsłabsze dzieci, które wymagają intensywnej terapii dożywiającej.
Nie możemy zmienić całego świata, ale możemy sprawić, że życie choć jednego dziecka zostanie uratowane. W praktyce ratujemy ich co roku ponad 4000. Twoja dzisiejsza darowizna z okazji Dnia Dziecka jutro uratuje życie małego pacjenta. Ufunduj posiłek terapeutyczny i podaruj najpiękniejszy prezent!
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
119 362
Potrzebujemy:
129 050