Uchodźcy boją się wody, nie potrafią pływać - morski odcinek wędrówki śni im się po nocach

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

21.07.2022

Była noc. Musiała być – inaczej by nie popłynęli. Czekali na tą najciemniejszą, bez księżyca. Księżyc nie pomaga, jest za jasno. W dodatku pełnia przynosi wiatr i wysokie fale. W ciągu dnia widzieli Grecję z tureckiego wybrzeża jak na dłoni. W nocy nie widać było nawet burty pontonu. Nie brali pod uwagę techniki, jaką dysponują strażnicy przybrzeżni, których noktowizory i kamery termowizyjne radzą sobie świetnie w największych mrokach. Nie wiedzieli, że dla nich pora nie ma znaczenia. Ale czuli się lepiej sami nie widząc niczego.

Historie mieszkańców Morii 2.0 są bardzo różne, wszystkie jednak mają wspólny finał. Nocną przeprawę do Europy, pełną przerażenia ale i nadziei na lepszą przyszłość. Pobyt w obozie powoli tę nadzieję gasi.

Na łodzie wsiadają kobiety z dziećmi, ciężarne, mężczyźni, ojcowie i niepełnoletni, których rodziców nie było stać na podróż i zdecydowali się wysłać w nieznane jedynie dzieci. Wiedzieli, że to nieznane i tak będzie dla nich bezpieczniejsze od rodzinnego domu, który może runąć w każdej chwili. Pochodzą z Afganistanu, Syrii, Iraku, Demokratycznej Republiki Konga i innych części Afryki. Z ojczyzny wygonili ich Talibowie, wojna, głód, opresyjna władza lub ciężki do zniesienia klimat, który przydomowe pole, źródło ich utrzymania, zamienił w piach.

Boją się wody. Nie potrafią pływać. Tam, skąd pochodzą, woda służy do mycia, nie rozrywki. Morski odcinek ich wędrówki śni im się po nocach.

David pochodzi z Haiti, do którego nigdy nie wróci. To samobójstwo. Życie napisało mu scenariusz czarniejszy jeszcze od tej pamiętnej nocy na morzu. Nie chce nawet opowiadać o tym, co przeszedł – oczy od razy zachodzą łzami. Wszystko, co go teraz spotka, będzie lepsze od przeszłości. Chce pracować i dać swojej córce normalne dzieciństwo. Dziewczynka ma miesiąc – zanim zacznie rozumieć gdzie jest, wszystko się ułoży. Dawid jest tego pewny.

Nie wszystkie dzieci zdążą przejść przez obóz bez wspomnień. Wiele budzi się z krzykiem i moczy w nocy, kiedy pod powiekami zaczynają się wyświetlać obrazy najczarniejszej nocy na morzu.

Odwiedzamy kolejne rodziny, pukamy do każdego kontenera. Pytamy czego potrzebują, upewniamy się, czy nasza wcześniejsza pomoc dotarła na czas. W zamian otrzymujemy uśmiech, wdzięczność i gościnę. Abdul zaprosił nas wczoraj na obiad. Zaproponował potrawę z ryżu w pomidorach z doprawionym miętą domowym jogurtem, przysmak afgańskiej kuchni. Prawdziwa uczta, chociaż wiemy, że przygotował ją specjalnie dla nas, za swoje z trudem zaoszczędzone pieniądze.

Jeśli tylko chcecie, byśmy tu byli i w Waszym imieniu odwiedzili jutro kolejne rodziny, zróbcie dziś dobroczynne zakupy w naszym Sklepie z Dobrem. Podarujcie im choć jeden ciepły posiłek. A my powiemy, że to od Was, że prócz wielu wrogów, mają też na tym świecie wspaniałych przyjaciół, z którymi już żadne mroki nie będą tak straszne.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
103 293
Potrzebujemy:
129 050