Przeciętny mieszkaniec Burkina Faso ma na swoje utrzymanie tylko 5 zł dziennie

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 43,7% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 52,5% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 37,7% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

35

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

50

kobiet

21.07.2022

— Ludzie nie mają wyjścia. Uciekają ze swoich domów, opuszczają północne tereny i migrują, choć sami nie wiedza gdzie pójść, gdzie szukać ratunku. Wyobraź sobie dwa posiłki dziennie jako luksus, jeden, jako zupełnie niepewny i dla wielu nieosiągalny standard — mówi Gosia.

By pokazać Wam sytuację w Burkina Faso opierając się na konkretach, Gosia Tomaszewska wybrała się na targ. Porównała obecne ceny podstawowych produktów z tymi z początku lutego, przed wybuchem wojny w Ukrainie:

Kukurydza. Cena za 100 kg poszybowała w górę o 100 procent z 109 złotych na 218. Ryż z 130 zł na 217 zł. Podstawa lokalnej kuchni – olej, wzrósł z 90 zł (za 20 l.) na 189 zł, z dnia na dzień stając się towarem luksusowym. Podobnie sorgo. Za 100 kg trzeba zapłacić dwa razy więcej – już nie 131 zł, ale ponad 260. Zwykły długopis, którego zaraz będą potrzebowali uczniowie wracający do szkół podrożał trzykrotnie, a nawóz potrzebny do upraw na jałowej ziemi zdrożał ze 109 zł na 326 zł. Podwoiła się też cena mąki, masła i fasoli.

Przypomnijmy. Niecałe 5 złotych dziennie. Tyle ma na swoje utrzymanie przeciętny mieszkaniec Burkina Faso. W kraju, w którym bez stałego zatrudnienia pozostaje blisko 80% społeczeństwa, to co dzieje się właśnie na naszych oczach sprawia, że musimy natychmiast ruszyć na ratunek naszym podopiecznym – czyli 42 rodzinom. Bez nas po prostu sobie nie poradzą.

W planach na najbliższe miesiące mamy zakup zapasu kukurydzy, zakup narzędzi i nasion do ogrodu, wyprawki szkolne dla najbiedniejszych rodzin i ciągły rozwój ogrodu warzywnego, który już nie tylko daje pracę, ale ratuje od głodu mieszkańców Gourcy i okolic. Bez Was tego nie zrobimy! Pomóżcie nam ratując od głodu mieszkańców Gourcy!

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
67 435
Potrzebujemy:
60 000