Potrzebujemy jeszcze aniołów stróżów, Was!!!

Liban

Eskalujący od października 2019 r. kryzys polityczny i gospodarczy, prowadzi Liban na skraj bankructwa. Tragiczną sytuację spotęgował gigantyczny wybuch chemikaliów składowanych w bejruckim porcie w 2020 r. Klasa średnia praktycznie przestała istnieć. Osoby wykształcone uciekają przed hiperinflacją, rosnącym z każdym miesiącem bezrobociem, przerwami w dostawach elektryczności i brakiem paliwa.

Garść informacji:
  • od początku kryzysu, funt libański stracił ponad 98 %. swojej wartości
  • ceny żywności wzrosły o 239% od września 2022 do września 2023 r.
  • PKB spadł o 20,3 % (2020 r.)
  • 78 % populacji Libanu (3 mln osób) żyje w ubóstwie, skrajne ubóstwo dotknęło 36 % Libańczyków (1,38 mln)
  • w całym kraju brakuje podstawowych leków
  • coraz dłuższe przerwy w dostawie prądu (nawet do 20 h dziennie) i paliwa paraliżują codzienne funkcjonowanie Libańczyków
Zapewniamy leki, żywność oraz podstawowe artykuły higieniczne i sanitarne dla

250

przewlekle chorych i ubogich

13.12.2021

— Ustawiam budzik na pierwszą w nocy, żeby włączyć pranie. Budzę się i sprawdzam, czy jest prąd. Jeśli tak, włączam najkrótszy program, zanim znów wszystko zgaśnie — opowiada nam Agnieszka, Polka od ponad 20 lat mieszkająca w Libanie. Prąd mamy przez jedną godzinę w nocy i jedną w ciągu dnia. — Coraz trudniej zaakceptować to, jak decyzje polityków dewastują życie mieszkańców Libanu. Od naszej ostatniej wizyty minęły trzy miesiące. W tym czasie dużo się zmieniło. Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni leki podrożały 10-krotnie.

Z doktorem Eliasem, dentystą, spotykamy się na drugim piętrze bloku przy ruchliwym skwerze w Ajaltoun. Położoną na wysokim wzniesieniu miejscowość można uznać za przedmieścia Bejrutu, bo choć obie dzieli 30 km, stolicę widać stąd jak na dłoni. Doktor Elias wita nas w progu pustego mieszkania, które jest siedzibą Adventure of Charity. To małe stowarzyszenie, ufundowane przez niego dwadzieścia lat temu, opiekuje się chorymi. Zwykle przestrzeń wypełniają kartony z lekami, artykułami higienicznymi, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, których na początku pandemii organizacja kupiła 17. Dziś jest tu pusto, co oznacza, że sprzęty są w ruchu i służą w mieszkaniach pacjentów.

— Zaraz odwiedzimy Zoię — mówi dr. Elias. — Mówiłem jej, że przyjeżdżacie. Nie może się Was doczekać! Pacjenci dr. Eliasa Harouniego to jedna wielka rodzina. Nie traktują go jak medyka, raczej jak ojca, anioła stróża.

Półki w drugim pomieszczeniu wypełnione są lekami. To zdobycie odpowiednich medykamentów dla swoich podopiecznych pochłania doktorowi większość jego czasu. Apteki świecą pustkami. Dla każdego z ponad 260 pacjentów Elias pakuje leki w prezentowe torebki. Starannie przegląda wszystko, co do nich wkłada, by na opakowaniach nie było cen, by nikt nie czuł się zakłopotany i nie mógł odmówić prezentu.

Podjeżdżamy do mieszkania Zoi. Rzuca nam się na szyję i nie potrafi opanować łez. Prócz leków, chorej wręczamy paczkę z zakupami spożywczymi i karnet na opał. Brak prądu sprawia, że zimę energię trzeba wyprodukować sobie samemu. W przypadku najbiedniejszych Libańczyków nie chodzi już nawet o włączanie w środku nocy pralki, ale przetrwanie zimy, przygotowanie posiłku. Liban upada, bo tak trzeba powiedzieć o kraju, w którym nic nie działa już tak, jak powinno. Zatykający smog ze spalinowych generatorów, unoszący się nad miastem jest symbolem tego, że w ludziach nie gaśnie jeszcze nadzieja, że biorą sprawy w swoje ręce i z pomocą aniołów stróżów walczą o siebie i swój kraj do końca.

Jesteśmy w Libanie przez kilka przedświątecznych dni, by pomóc doktorowi Eliasowi przygotować świąteczne paczki i spędzić z nimi czas. Potrzebujemy jeszcze aniołów stróżów, Was!!! Dołączcie dziś do nas i pomóżcie wypełnić prezentowe torby ratującymi zdrowie i życie lekami.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050