Podaruj Laurindzie szansę na dobre i bezpieczne życie

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

20.04.2023

Laurinda przygląda się w skupieniu, kiedy jej koleżanki – inne uczennice – próbują udekorować pierwszą w życiu tartę. Wspaniale wyszywa, ale od jakiegoś czasu próbuje podjąć się innych wyzwań – i tarta stanowi wyzwanie na ten tydzień. Zwykły wypiek do kawy, o którym zapomnimy jak tylko z talerza zniknie ostatni okruszek.
Ale Laurinda chłonie ten obraz, jakby była na najważniejszym wykładzie w swoim życiu. Nie piecze ciasta dla własnej przyjemności. Regularnie pojawia się w kuchni Foyer z jednym zadaniem: zapamiętać jak najwięcej. Przećwiczyć jak najwięcej. Tutaj taka wiedza oznacza możliwość zatrudnienia, a praca to bezpieczeństwo – dach nad głową, posiłek i dostęp do medycyny.
Dziś kuchnia pachnie limonkami. Zapach, który jeszcze długo będzie się naszym uczennicom kojarzył z nowymi szansami. Trudna sytuacja w domu Laurindy zmusiła dziewczynę do przerwania nauki w szkole podstawowej. Tak małe dziecko nie mogło zapewnić sobie edukacji samo, a kiedy dziewczyna już dorosła i była w stanie zarobić pierwsze pieniądze, żadna placówka edukacyjna nie chciała jej przyjąć w wieku 20 lat.
Tak trafiła do naszego Foyer – szkoły, która nie stawia barier, a szuka rozwiązań.
Rynek pracy w Senegalu chłonie pracowników z konkretnymi umiejętnościami w niesamowitym tempie, a ponieważ szkoła jest zarządzana wzorowo i uczą w niej mistrzowie w swoim fachu, nasze uczennice otrzymują po niej gwarancję zatrudnienia.
Warunek? Muszą skończyć edukację. Ambicja nie jest problemem – każda z uczennic rozumie, że taka szansa może się już nie powtórzyć.
Szkoła to jednak nie tylko budynek i edukatorzy oraz gorące ambicje. To także najprostsze rzeczy, które musimy zapewnić – worek mąki, cukru. Kostki masła. Torba limonek. Wydatek ponad możliwości naszych uczennic.
Szansa dla Laurindy kosztuje około 23 zł – tyle, ile składniki jej tarty. Kolejnej umiejętności, z którą będzie mogła pojawić się u pierwszego stabilnego pracodawcy. A może otworzy własny biznes?
Historia młodej kobiety otwiera Światowy Tydzień Działań na Rzecz Edukacji – bliski naszemu sercu, ponieważ w krajach takich jak Senegal, gdzie walczymy o równe szanse, edukacja jest kluczowa, by nasze podopieczne mogły się usamodzielnić.
Odwiedzając Dobroczynne 24 i przekazując składniki do wypieków Laurindzie dajesz jej szansę na dobre, bezpieczne życie.