Ośrodek dożywiania w Mauretanii pomógł 141 dzieciom

Mauretania

Państwo w północno-zachodniej Afryce, położone nad Atlantykiem, w strefie Sahelu. Powierzchnię Mauretanii zajmują w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest to czwarty najbardziej wrażliwy kraj na świecie pod względem zmian klimatycznych. Powracające cykle długotrwałych susz (skutkujące degradacją zasobów naturalnych) oraz pogłębiający się deficyt wody dodatkowo powodują, że kraj zmaga się z dużym problemem braku bezpieczeństwa żywnościowego. Choć żyje tam zaledwie 4,8 mln ludzi, jest to klasyczny przykład problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.

Garść informacji:
  • jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
  • krajowa produkcja zbóż zaspokaja jedynie około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania na żywność
  • Jedno na pięć dzieci cierpi na chroniczne niedożywienie
  • Prawie 25% populacji żyje poniżej granicy ubóstwa
Uratowaliśmy od choroby głodowej

243

dzieci w 2023 r.
Opieką otoczyliśmy

kilkanaście

osób niepełnosprawnych

07.07.2020

Od początku 2019 roku Dobra Fabryka działa w Mauretanii. Finansujemy tu działanie ośrodka dożywiania prowadzonego przez siostrę Carmen ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. W tym jednym z najbiedniejszych krajów świata, którego powierzchnia to w 80 procentach piaski Sahary, trudno jest wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich obywateli, choć to zaledwie 4 mln ludzi. Co trzeci mieszkaniec Mauretanii żyje poniżej granicy ubóstwa, co czwarte dziecko poniżej piątego roku cierpi z powodu niedożywienia. Musimy tu być i robić to, co jest naszym głównym zadaniem – wyrównywanie ludziom szans.

Ostatnie trzy miesiące pomagaliśmy 141 dzieciakom, 83 z nich wyszło z ośrodka. Są zdrowe. Nie potrzebują już więcej pomocy, choć ich kondycję będziemy cały czas monitorowali. W ich miejsce ciągle przychodzą nowe maluchy. Dzięki Wam co miesiąc kupujemy kilkadziesiąt kilogramów ryżu, mleko, mąkę, fasolę, środki czystości. Siostra Carmen według specjalnej receptury przygotowuje odżywcze posiłki, które pomagają niedożywionym małym organizmom w szybkim nadrobieniu braków dietetycznych. Kupujemy też lekarstwa i finansujemy hospitalizację tych najsłabszych maluchów. Z kolei tym, które nabrały już wystarczająco sił, by pójść po raz pierwszy do szkoły, pomagamy sfinansować wyprawkę i czesne.

W okolicy nie ma drugiego takiego miejsca, więc gdyby nie Wy, dzieciaki tych szans by po prostu nie miały.

Jeśli chcesz uratować z nami kolejnych małych obywateli Mauretanii, podarować im uśmiech, nakarmić, dać nadzieję, dołącz do nas! Koszt posiłku to zaledwie kilka złotych. W życiu naszych podopiecznych zmienia się dzięki nim wszystko. Wsparcie można przekazać, odwiedzając nasz Sklep z Dobrem. Możecie być pewni, tak DOBRYCH zakupów nie zrobicie w żadnym innym sklepie.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
49 818
Potrzebujemy:
129 050