Nikt nie zasługuje na głód

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

15.05.2023

Czasem brakuje słów, które mogą opisać sytuację dziecka takiego jak Denise. Wszystko, co chcemy przekazać, sprowadza się do: Tak nie może być. Nikt nie zasługuje na głód, ze wszystkimi jego powikłaniami, a już na pewno nie dziecko. I gotuje się w nas złość z przeważającą (na szczęście) potrzebą, aby coś z tym zrobić.
To bardzo ważne, żeby nasza (i Wasza) złość nie przysłoniła najważniejszego – pamięci o tym, że jeszcze możemy uratować życie dziecka. Zdążymy.
Są dzieci, dla których nic już nie możemy zrobić, poza uważnością na ich często ostatnie potrzeby. Poza ostatnimi posiłkami, lekami przeciwbólowymi i czułym dotykiem.
Dla Denise nadal możemy zrobić wszystko, ale potrzebujemy do tego Was. Dziewczynka jest w złym stanie. Bez Waszych udostępnień, wsparcia materialnego (które, przypominamy, nie opłaca działania samej fundacji!), właśnie tej czułej obecności, choćby z drugiego końca świata – nie możemy nic. Mając środki na zakup posiłków terapeutycznych, opłacenie personelu szpitala czy choćby prądu w gniazdku, który zasila szpital – możemy podarować Denise przyszłość. Posiłek składający się ze świeżej ryby (sprowadzonej specjalnie z Ugandy) i kaszy, który widzicie na zdjęciu, został sfinansowany przez Was.
Dziś świętujemy dzień rodzin – święto, które ma nas jednoczyć w trosce o siebie nawzajem w tych małych komórkach społecznych, jakie utożsamiamy z Domem. Denise bardzo potrzebuje rodziny, która dosłownie pomoże jej stanąć na nogi. Która sprawi, że bolesne opatrunki zastąpi burza włosów. Która – karmiąc – przywróci mięśnie, spalone w desperackim wysiłku, który jej organizm podjął, aby utrzymać ją przy życiu.
Głód to najłatwiejsza do wyleczenia choroba. Odwiedź Dobroczynne24 i podaruj Denise kolejny posiłek.