Nakarm dziś z nami głodne dziecko!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
  • 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
  • 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
Uratowaliśmy od choroby głodowej

600

osób w 2022 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

04.02.2021

Świat, który zmaga się właśnie z epidemią koronawirusa, równocześnie stoi na krawędzi innej, dużo mniej widocznej, choć zbierającej czterokrotnie większe żniwo – epidemii głodu.

Jeszcze zanim wirus rozprzestrzenił się po świecie, przewidywano, że rok 2020 przyniesie największy kryzys humanitarny od czasów drugiej wojny światowej z uwagi na toczące się od wielu lat wojny, czego przykładami są między innymi rebelia w prowincji Północne Kivu w Demokratycznej Republice Konga, kryzys w Sahelu, klęski żywiołowe, uporczywe susze i przechodzące przez Afrykę roje szarańczy. Pandemia dołożyła do tego zamknięcie granic, brak pracy, dramatyczny wzrost poziomu biedy i przestępczości, sprawiając, że kolejne miliony osób nie mają co jeść. Co to oznacza dla nas?

Nie ma dnia, by o pomoc w naszym szpitalu nie prosili ludzie w ciężkej fazie niedożywienia. Kilka tygodni temu zaopiekowaliśmy się czternastoletnim Héritierem, który trafił na oddział pediatryczny w stanie krytycznym. Gdyby nie Wasza pomoc, takich dzieciaków jak on nie mielibyśmy jak ratować. Przed Héritierem jeszcze długie tygodnie w ośrodku dożywiania, ale jego życiu już nie zagraża niebezpieczeństwo.

Głód jest najbardziej śmiercionośną z wszystkich chorób i paradoksalnie najbardziej możliwą do uniknięcia. Nie wymaga szczepionek ani specjalistycznych lekarstw. Wymaga jedynie dostarczenia organizmowi podstawowych składników odżywczych.

Musimy pilnie na kolejnych centymetrach kwadratowych tego świata tą okrutną niesprawiedliwość zmienić w ŻYCIE.

Przyszłość jest luksusem dostępnym jedynie tym, którzy się odżywiają. W Demokratycznej Republice Konga prawie 16 milionów ludzi, w większości małych dzieci, o takim luksusie może jedynie pomarzyć. Musimy razem coś z tym zrobić! Nakarm dziś z nami głodne dziecko! Jeden posiłek to zaledwie 15 złotych!!!

Potrzebna pilna pomoc

Uratujmy wioskę w Kongu przed cholerą

W momencie gdy udaje nam się wyprowadzić ostatnich pacjentów na prostą, pojawiają się kolejni chorzy, czasem kilku w ciągu dobry. Musimy pilnie zakupić antybiotyki, dodatkowe kroplówki, prześcieradła, środki czystości i wyposażenie medyczne!

czytaj więcej

Mamy już:
11 069
Potrzebujemy:
18 000