Nakarm dziś z nami głodne dziecko!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

04.02.2021

Świat, który zmaga się właśnie z epidemią koronawirusa, równocześnie stoi na krawędzi innej, dużo mniej widocznej, choć zbierającej czterokrotnie większe żniwo – epidemii głodu.

Jeszcze zanim wirus rozprzestrzenił się po świecie, przewidywano, że rok 2020 przyniesie największy kryzys humanitarny od czasów drugiej wojny światowej z uwagi na toczące się od wielu lat wojny, czego przykładami są między innymi rebelia w prowincji Północne Kivu w Demokratycznej Republice Konga, kryzys w Sahelu, klęski żywiołowe, uporczywe susze i przechodzące przez Afrykę roje szarańczy. Pandemia dołożyła do tego zamknięcie granic, brak pracy, dramatyczny wzrost poziomu biedy i przestępczości, sprawiając, że kolejne miliony osób nie mają co jeść. Co to oznacza dla nas?

Nie ma dnia, by o pomoc w naszym szpitalu nie prosili ludzie w ciężkej fazie niedożywienia. Kilka tygodni temu zaopiekowaliśmy się czternastoletnim Héritierem, który trafił na oddział pediatryczny w stanie krytycznym. Gdyby nie Wasza pomoc, takich dzieciaków jak on nie mielibyśmy jak ratować. Przed Héritierem jeszcze długie tygodnie w ośrodku dożywiania, ale jego życiu już nie zagraża niebezpieczeństwo.

Głód jest najbardziej śmiercionośną z wszystkich chorób i paradoksalnie najbardziej możliwą do uniknięcia. Nie wymaga szczepionek ani specjalistycznych lekarstw. Wymaga jedynie dostarczenia organizmowi podstawowych składników odżywczych.

Musimy pilnie na kolejnych centymetrach kwadratowych tego świata tą okrutną niesprawiedliwość zmienić w ŻYCIE.

Przyszłość jest luksusem dostępnym jedynie tym, którzy się odżywiają. W Demokratycznej Republice Konga prawie 16 milionów ludzi, w większości małych dzieci, o takim luksusie może jedynie pomarzyć. Musimy razem coś z tym zrobić! Nakarm dziś z nami głodne dziecko! Jeden posiłek to zaledwie 15 złotych!!!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050