Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

08.09.2021

Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem!

Poziom edukacji i dostępu do niej jest w Burkina Faso w opłakanym stanie. Współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi tu zaledwie 52% i pozostaje jednym z najniższych na świecie. Jedynie niecałe 38% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać. Obowiązek nauki niby istnieje, ale nikt go nie kontroluje. Nauka wciąż jest dla wielu luksusem i na liście priorytetów daleko za pracą i domowymi obowiązkami. Te niechlubne statystyki potęguje fakt, że na północy kraju, terenie nękanym atakami terrorystycznymi, szkoły są pozamykane, a tysiące dzieci i młodzieży po raz kolejny nie usiadło w szkolnych ławkach.

Najczęściej z jego powodu cierpią dziewczynki. Dlaczego? To one są bardziej potrzebne w zagrodzie – posprzątają, przypilnują młodsze rodzeństwo, przyniosą wodę, ugotują. Taka pomoc w domu kładzie się cieniem na całe ich przyszłe życie i sprawia, że kolejne pokolenia Burkińczyków nie mają szans na wyjście z zamkniętego kręgu ubóstwa. Jaka bowiem przyszłość stoi się przed dziewczynką, potem młodą i dorosłą kobietą, która nie umie ani pisać ani czytać? Niejednokrotnie jest później wykorzystywana pod każdym względem, poniżana i manipulowana.

Od czterech lat w Burkina Faso, Dobra Fabryka wyrównuje szanse kobiet, szkoląc je nie tylko z rolnictwa, ale także ucząc w ramach warsztatów z krawiectwa, trzy razy w tygodniu przez pięć godzin dziennie pisania i czytania. Podczas zajęć niektóre z naszych podopiecznych mają szansę po raz pierwszy w życiu zapisywać litery. By być krawcową, trzeba zdjąć miarę, zapisać ją, przeliczyć, korzystać z metra. Kursantki są bardzo zaangażowane, bo zdają sobie sprawę, że wiedza, którą właśnie zdobywają, jest cenniejsza od złota, da im niezależność i możliwość samostanowienia o sobie i swojej przyszłości.

Kurs alfabetyzacji to rzecz fundamentalna. Dostęp do edukacji to odpowiedź na podstawowe potrzeby każdego człowieka. Wpierając nas w organizacji kursów dla dziewczyn i młodych kobiet, możecie być pewni, że Wasz wkład jest wart więcej niż tylko przekazane przez Was pieniądze. Wasze zaangażowanie daje szansę na szczęśliwe, godne życie, o które tak trudno w tym rejonie świata.

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem. Jeśli z tej okazji chcesz dać jednej z naszych podopiecznych szansę na lepsze jutro, odwiedź dobroczynne24 i ufunduj dla niej warty 40 złotych dzień kursu krawiectwa, nauki pisania i czytania. Zrób to dziś!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050