Każdy zapas krwi jest na wagę złota

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

23.11.2022

Trudno pogodzić się z myślą, że 17-latek umiera. To nasz pacjent w szpitalu w Ntamugendze. Choć chłopak przetrwał toczące się wokół walki, problemy z wodą i szalejącą malarią, życie powoli odbiera mu choroba nowotworowa. Siostra Agnieszka robi, co może, by w tych jego najtrudniejszych dniach czuł się w miarę możliwości komfortowo. Transfuzja nie uratuje mu życia, ale wzmocni go i ulży w cierpieniu.

W tym tygodniu, w dniach 22-26 listopada, obchodzimy dni honorowego krwiodawstwa. W naszym szpitalu w Ntamugendze krew oddają wszyscy, którzy są w wystarczająco dobrej formie. Ze względu na toczące się niedaleko walki, dostęp do leków i żywności jest utrudniony, dlatego coraz mniej osób może stać się krwiodawcami.

Kiedy brakuje nam krwiodawców, dostawę krwi musimy opłacić. Ten koszt to utrzymanie punktu krwiodawstwa, przechowywanie i transport krwi. Jesteśmy jednym z zaledwie dwóch ośrodków w okolicy, które jeszcze działają i przeprowadzają transfuzje, dlatego trafiają do nas najtrudniejsze przypadki.

Krew leczy nie tylko rannych, ale przede wszystkim chorych na malarię i cierpiących na anemię. Każdy jej zapas jest na wagę złota, dlatego bardzo Cię prosimy – jeśli możesz, podaruj choćby jeden worek. To prawdziwy ratunek.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
52 444
Potrzebujemy:
129 050