Głód to najłatwiejsza do wyleczenia choroba

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

03.07.2023

Kiedy u progu ośrodka dożywiania pojawia się potrzebujące dziecko, nikt nie marnuje ani minuty. Od razu zrobiliśmy najważniejsze badania krwi i przygotowaliśmy posiłek.
Apetyt trzyletniego Kaleba był ogromny – widać było, że chłopiec głodował od dłuższego czasu. Zwykłe ziemniaki jadł z takim apetytem, jakby był to najlepszy posiłek na świecie.
To, co wydawać by się mogło zdrowym zaokrągleniem, jest po prostu opuchlizną, towarzyszącą zaawansowanej chorobie głodowej. Obok niedożywienia, Kaleb miał poważne problemy z układem pokarmowym. Osłabienie nie oszczędziło też układu odpornościowego – w tym stanie każde ukąszenie komara może być wyrokiem.
Zrobiliśmy pełne badania krwi, zajęliśmy się problemem z jelitami. Nasi lekarze szybko opanowali malarię, ale ukończenie terapii dożywiającej jest warunkiem pełnego dojścia do zdrowia.
Uruchamiamy dziś swoje dobrofabryczne światło do nieba, pisząc wprost – Kaleb potrzebuje Superbohatera!
Kogoś, kto podzieli się z nim swoim posiłkiem, finansując choć część jego terapii dożywiającej. Twoje 15 zł pozwoli nam nie tylko przygotować kolejne porcje, ale także opłaci koszt kolejnych badań, lekarstw, sprzętu medycznego i pracy lekarzy, którzy zarabiają tu naprawdę bardzo skromnie.
Głód to najłatwiejsza do wyleczenia choroba – czy zawalczycie z nami o Kaleba?
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
49 818
Potrzebujemy:
129 050