Dworzec Zachodni mamy pod kontrolą!

Ukraina

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła ofensywę militarną na Ukrainę, powodując ofiary wśród cywili i niszcząc infrastrukturę kraju. Ponad jedna czwarta ludności została zmuszona do opuszczenia swoich domów. W pierwszych tygodniach z Ukrainy uciekło ponad 4,3 miliona uchodźców, a drugie tyle jest wewnętrznie przesiedlonych. To najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

Nie możemy być obojętni na cierpienie naszych sąsiadów – od razu ruszyliśmy na pomoc!

W pierwszych dobach wojny dostarczyliśmy

21 000

bochenków chleba dla mieszkańców Kijowa
Wysłaliśmy ponad

20 ton

żywności na tereny objęte walkami
Mamy pod stałą opieką

55 dzieci

ewakuowanych z domu dziecka w Żytomierzu

19.03.2022

Dokładnie dwa tygodnie temu, między kolejnymi dyżurami na granicy, stworzyliśmy kompletny plan zarządzania potrzebami ludzi przybywających na warszawski Dworzec Zachodni z Ukrainy. Plan zakładał uporządkowanie przestrzeni i zapewnienie sprawnej i kompletnej ścieżki dotarcia uchodźców w bezpieczne miejsce. Dziś czas, by pochwalić się, jak system działa!

Nad wszystkim czuwa niezastąpiona Ada Porowska, bez której najlepszego nawet systemu nie dałoby się wszczepić w tak chaotyczny, ciągle zmieniający się i przede wszystkim żywy organizm, jakim jest dworzec. Ada takie cuda potrafi.

Nasz system zakłada podzielenie potrzeb przybywających do Warszawy osób. Odpowiadają im trzy kolory ulotek z kluczowymi informacjami po ukraińsku i angielsku. Takiego samego koloru są też kamizelki dla wolontariuszy. Jedna grupa pomaga w przesiadkach, ogarnięciu biletów i znalezieniu miejsca, by godnie na kolejny środek transportu poczekać, kolejna zajmuje się tym, by kierować ludzi na nocleg. Jest też ekipa gotowa pomóc tym, którzy kompletnie nie wiedzą, co dalej ze sobą zrobić.

Na dworcu jest oczywiście punkt medyczny, gorące napoje i posiłki, strefy dla matek z dziećmi, pomoc tłumaczy, dostęp do kart sim, możliwość ładowania telefonów i wydzielone miejsce odpoczynku dla przesiadających się.

System działa, zauważają to polskie i zagraniczne media, zapraszając Adę, by opowiedziała o całym przedsięwzięciu. Dworzec Zachodni mamy pod kontrolą!

Potrzebna pilna pomoc

Pomoc humanitarna dla Izium

Izium i okoliczne miejscowości mają za sobą 6 miesięcy terroru. W promieniu 100 km nie ma ani jednego czynnego sklepu z żywnością. Mieszkańcy polegają na ostatnich ukrytych zapasach, a jeszcze częściej – na nadziei, że po prostu zdążą doczekać pomocy humanitarnej.

Natychmiast ruszyliśmy z pomocą i jako jedni z pierwszych dotarliśmy na miejsce.

czytaj więcej

Mamy już:
14 486
Potrzebujemy:
38 731