Woda dla ofiar ataku w Ukraine

Ukraina

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła ofensywę militarną na Ukrainę, powodując ofiary wśród cywili i niszcząc infrastrukturę kraju. Ponad jedna czwarta ludności została zmuszona do opuszczenia swoich domów. W pierwszych tygodniach z Ukrainy uciekło ponad 4,3 miliona uchodźców, a drugie tyle jest wewnętrznie przesiedlonych. To najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

Nie możemy być obojętni na cierpienie naszych sąsiadów – od razu ruszyliśmy na pomoc!

Dostarczyliśmy pomoc humanitarną do

70 000

Ukraińców, którzy nie wyjechali kraju

06.06.2023

POTRZEBNA POMOC! 

Dziś rano Rosjanie zniszczyli tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce. To kolejny akt terroryzmu wymierzony w kilkadziesiąt tysięcy cywilów. Jeżeli poziom wody w Zbiorniku Kachowskim spadnie poniżej 12,7 m, nie będzie można z niego pompować wody chłodzącej reaktory Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Sytuacja na terenach dotkniętych przez atak na tamę jest dramatyczna – 16 000 mieszkańców musi natychmiast opuścić swoje domy. Część jest już w drodze do Odessy, Chersonia i Dniepra. Nie chcą uciekać daleko, bo mają nadzieję na szybki powrót do domów. Nie wiedzą, że woda z tamy podmywa zaminowane tereny, przenosząc miny w inne miejsca na całej długości rozlewiska. Kiedy opadnie, tereny mogę wciąż okazać się niedostępne i niebezpieczne.

Dodatkowo na terenach okupowanych źródła wody pitnej  zostały wcześniej celowo skażone. Fala ze zniszczonej tamy roznosi skażenie na zamieszkałe dotychczas tereny po ukraińskiej stronie.

Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle mieszkańcy podtopionych miejscowości będą mogli wrócić do siebie. Wielu z nich jest w tej chwili w drodze do Chersonia, Odessy i Dniepra. Tu szukają schronienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizacjami działającymi na miejscu i pomagamy w koordynacji pomocy.  Najpilniejszym problemem, z którym musimy sobie teraz poradzić, jest brak wody pitnej.

Dlatego prosimy WAS O POMOC! W ramach naszej akcji „Woda dla Wszystkich”, każde 2,50 zł pozwoli nam dostarczyć butelkę wody pitnej dla tych, którzy jej teraz nie mają. Wody w sklepach już zaczyna brakować. Potrzebna jest nasza natychmiastowa reakcja.

Wystarczy odwiedzić nasz Dobroczynne24 i podarować choćby 10 butelek czystej, pitnej wody dla ludzi, którzy po raz kolejny muszą walczyć o przetrwanie.