NIE ZAPOMINAJ, że wojna trwa

Ukraina

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła ofensywę militarną na Ukrainę, powodując ofiary wśród cywili i niszcząc infrastrukturę kraju. Ponad jedna czwarta ludności została zmuszona do opuszczenia swoich domów. W pierwszych tygodniach z Ukrainy uciekło ponad 4,3 miliona uchodźców, a drugie tyle jest wewnętrznie przesiedlonych. To najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

Nie możemy być obojętni na cierpienie naszych sąsiadów – od razu ruszyliśmy na pomoc!

Dostarczyliśmy pomoc humanitarną do

70 000

Ukraińców, którzy nie wyjechali kraju

12.06.2023

Na nasze pytania o szacunkowe liczby ofiar, najczęściej pada odpowiedź: „Dużo! Po obu stronach!”. Tego, ile dokładnie nikt nie wie, bo dotrzeć z pomocą do okupowanych terenów, to jak poprosić agresora o dzień otwarty w jego okopach. 11 czerwca Rosjanie ostrzelali łódź z cywilami próbującymi przekroczyć rozlewisko i szukać pomocy po ukraińskiej stronie (zdjęcia poniżej). Zginęły co najmniej 3 osoby.
Woda po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce opada. Wciąż wzbiera jednak fala problemów, które wywołała katastrofa z 6 czerwca. Burze i intensywne opady utrudniają ewakuację ludności z zalanych terenów. W regionie chersońskim i mikołajewskim brakuje wody pitnej. Ta z rozlewiska nie dość, że nie jest zdatna do picia, to jeszcze trująca. Odnotowano już pierwsze przypadki cholery. Wkrótce może braknąć wody dla ponad 160 tys. mieszkańców regionu dniepropietrowskiego.
Tym, którym udało się przedostać na kontrolowaną przez Ukrainę stronę Dniepru, udzielamy pierwszej pomocy, dostarczając paczki z żywnością i wodę. Tyle możemy w tej chwili, ale trzeba pamiętać, że to „podwójne ofiary”. Agresor pozbawił ich ukraińskich dokumentów, wręczając swoje, rosyjskie. Zanim będą mogli ubiegać się o pełne wsparcie ukraińskich władz, muszą przejść proces repatriacji.
W całym dotkniętym powodzią regionie to woda jest teraz pierwszą i najpilniejszą potrzebą dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Później przyjdzie czas na kolejne, długofalowe i systemowe wsparcie. Już wiemy, że przez to co wydarzyło się Nowej Kachowce, dla dziesiątek tysięcy osób wyzwaniem będzie następna zima. Dziś to brak dostępu do wody, energii elektrycznej, gazu. W Chersoniu już ponad 15 tys. osób odciętych jest od źródeł energii.
Co możesz zrobić dziś? Po pierwsze, NIE ZAPOMINAJ, że wojna trwa, że jej ofiarami nie są jedynie poszkodowani na froncie i w wyniku ostrzałów, ale także ludzie, do których z pomocą nigdy nie uda się dotrzeć. Po drugie, DZIAŁAJ. Możesz w bardzo konkretny sposób pomóc odciętym od źródeł wody, przekazując im jej zapas. Jedna 2 literowa butelka to 2,5 zł. Chcemy jak najszybciej wysłać na miejsce 10 000 litrów wody, co oznacza, że potrzebujemy dziś 500 osób, które przekażą na ten cel zaledwie 25 zł.
Jest nas tu wystarczająco dużo, by w miejscu, w którym przez chwilę wygrywało zło, pokazać, że dobro nie daje za wygraną i że jest go na tym świecie więcej.
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 492
Potrzebujemy:
129 050