Kilometry przez Kurz i Piach w Mauretanii

Mauretania

Państwo w północno-zachodniej Afryce, położone nad Atlantykiem, w strefie Sahelu. Powierzchnię Mauretanii zajmują w większości piaski Sahary (ponad 80%). Jest to czwarty najbardziej wrażliwy kraj na świecie pod względem zmian klimatycznych. Powracające cykle długotrwałych susz (skutkujące degradacją zasobów naturalnych) oraz pogłębiający się deficyt wody dodatkowo powodują, że kraj zmaga się z dużym problemem braku bezpieczeństwa żywnościowego. Choć żyje tam zaledwie 4,8 mln ludzi, jest to klasyczny przykład problemu głodu wynikającego z ubóstwa i niewystarczającej produkcji żywności.

Garść informacji:
  • jeden z najbiedniejszych krajów świata – w niektórych jego regionach ludzie żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie
  • krajowa produkcja zbóż zaspokaja jedynie około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania na żywność
  • Jedno na pięć dzieci cierpi na chroniczne niedożywienie
  • Prawie 25% populacji żyje poniżej granicy ubóstwa
Uratowaliśmy od choroby głodowej

243

dzieci w 2023 r.
Opieką otoczyliśmy

kilkanaście

osób niepełnosprawnych

25.02.2024

Kurz, piach, skały i dziury. Biedne autko. W ciągu najbliższych dni mamy do przejechania kilka tysięcy kilometrów. Asfalt jest, raz go nie ma. Amortyzatory robią co mogą, żebyśmy więcej czasu byli na ziemi, niż w powietrzu. Dobre autko dziury i większe wyboje znosi w milczeniu. Obawiamy się, że do czasu, więc składamy na głos deklaracje, że jak dowiezie, to będzie przegląd, mycie, całe samochodowe spa.

Mauretania wita ostrym jak brzytwa, kaleczącym niezakrytą skórę słońcem i bezpośrednim, niepytającym o zgodę, walącym w twarz piachem.

Wyjechaliśmy przed świtem, dojedziemy pewnie przed zmrokiem. Trzymajcie kciuki za autko i naszą trójkę, bo każdy już zasługuje na chwilę wytchnienia. Jutro więcej. Dziś widokówki z drogi.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 542
Potrzebujemy:
129 050