Zapełnij świąteczny stół

WielkaMoc Dobra - dla Lesvos

Wesprzyj
Mamy już
17 509
Potrzebujemy
17 400
Akcje wsparło: 451 osób
Udostępnij

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

Dajemy pracę
Karmimy

Baranek, chleb, jajka, sól. Czekoladowy zajączek. Trochę ulubionych przez dzieciaki na całym świecie przysmaków. Święta Wielkanocne nie są o najadaniu się, zaspokajaniu głodu. Nie jemy w biegu. Celebrujemy. Zauważamy innych i dzielimy się z nimi tym, co mamy najlepsze. O tym jest każdy stół w każdym domu. Stół to miejsce spotkań, przełamywania lodów, poszukiwania porozumienia, troszczenia się o siebie nawzajem, radości. Mebel, który łączy, buduje poczucie bezpieczeństwa, bycia zrozumianym i wysłuchanym.

W Dobrej Fabryce będziemy dzielili się w te święta z bliskimi najlepszym, co mamy: jedzeniem, miłością, życiem. Razem z Katariną i Nikosem do jednego stołu usiądziemy z tymi, którzy w ucieczce przed złem utracili dom, poczucie bezpieczeństwa, a często również najbliższych.

Przez wielu niechciani, odrzuceni ze względu na pochodzenie i ubóstwo. Ludzie o takich samych oczach i sercach, jak my. O takich samych dłoniach gotowych do pracy. Nie życzy im dobrze ani ich ojczyzna, ani Europa. Postarajmy się, żeby w te święta poczuli, że robimy dla nich w swoich sercach miejsce. Zaprośmy ich do wielkanocnego stołu.

Wierząc, że Wielkanoc ma moc, prosimy Was o wspólne zapełnienie stołu tym, którzy swoje dotychczasowe życie zmuszeni byli pozostawić za sobą, podczas ucieczki przed głodem, biedą, zmianami klimatycznymi czy przemocą. Koszt pełnowartościowego posiłku dla osoby ubogiej oraz uchodźcy na greckiej wyspie Lesbos to tylko 15 zł. Dołącz do zbiórki i obserwuj, jak stół zapełnia się dzięki Twojemu Dobru! Masz Wielką Moc – wykorzystaj ją w Dobrym celu.