Mohamedjo nie lubi obozu, ale lubi pomagać

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

13.07.2023

Z nieba leje się żar. Na Lesbos 40 stopni w cieniu. W obozie nie ma cienia, więc wszyscy pieką się w jeszcze większym gorącu. O 12:30 bus z posiłkami z naszej kuchni Home for All przejeżdża przez bramę obozu. W samym środku terenu czeka na nas grupa młodych mężczyzn. Codziennie pomagają w roznoszeniu posiłków, odwiedzając chorych i diabetyków.
– Tata musiał iść do miasta załatwić ważne sprawy. Jestem tu za niego. Bardzo lubię pomagać – przedstawia się Mohamedjo, pakując do torby posiłki. Nie odrywa się od zadania. Przyszedł tu działać. Bierze mapę z zaznaczonymi adresami kontenerów, które trzeba odwiedzić. Ruszamy za nim.
Mohamedjo nie lubi obozu, ale lubi pomagać. Chce wśród całej otaczającej go beznadziei, czuć, że może jeszcze wesprzeć innych. Odpowiedzialność i zaufanie dodają mu kilku centymetrów wzrostu. Niczego w zamian nie oczekuje. Działa zwinne jak na boisku, przeskakując pomiędzy rozwieszonymi między kontenerami sznurami na pranie. Z najwyższą kulturą puka do drzwi, funduje gospodarzom najbardziej czarujący uśmiech, pyta, czy wszystko u nich w porządku, zostawia posiłek i pozdrawia, życząc smacznego.
– Współczuć to za mało. Dostarczenie komuś posiłku, to rozwiązanie konkretnego problemu – mówi chłopak. Jego słowa rezonują. Brzmią jak coaching. Tylko lepszy, bo nie teoretyczny. Mohamedjo daje lekcję pomagania.
Jeśli dla Was współczuć to też za mało, dajcie się namówić na zakupy w dobroczynne24. W naszym sklepie z dobrem możecie w kilka sekund podarować posiłek dla chorych mieszkańców obozu na Lesbos, którzy nie mają, co jeść. Mohamed z przyjemnością dostarczy je im do rąk własnych.
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 512
Potrzebujemy:
129 050