Zdrowie i posiłek dla dzieci na pierwszym miejscu matki

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

8000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1133

porodów w 2022 r.

26.05.2019

Jeanette to młoda mama. Przyszła do naszego szpitala z odległej wioski, dowiedziawszy się od sąsiadów, że prowadzimy bezpłatne konsultacje lekarskie dzieci. Niepokoiła się o swoją miesięczną córeczkę Safari, gdy ta z każdym dniem traciła siły. Wiedziała, że powodem jest brak pokarmu, ale nie wiedziała, jak temu zaradzić.

Małą Safarii skierowaliśmy do ośrodka dożywiania, ale jak to zwykle bywa w takich przypadkach, na badania wzięliśmy również mamę, by sprawdzić gdzie leży przyczyna problemu. Okazało się, że brak pokarmu nie wnika wyłącznie z błędów w diecie, ale z choroby młodej kobiety. Jednak zaraz po diagnozie Jeanette chciała wracać do domu. Nie pozwoliła sobie pomóc. Bała się, że będzie musiała pokryć koszty swojego leczenia – nie miała ani grosza. Siostra Agnieszka w porę wyczuła w czym tkwi problem, uspokoiła Jeanette, powiedziała jej o Was i o tym, że zaopiekujemy się nią najlepiej jak potrafimy i że nie musi u nas za nic płacić.

Chcemy być bardzo blisko kobiet, dla których spełnieniem największego marzenia jest bezpieczeństwo ich dzieci. Codziennie walczymy o zdrowie maluchów pozbawionych szans dorastania w spokojnym, wolnym od wojny i przemocy kraju. Dla młodych mam zdrowie i zapewnienie domownikom choćby najprostszego posiłku jest na pierwszym miejscu codziennych trosk.

Zwracając dziś uwagę na wszystkie matki, które szukają u nas ratunku dla siebie i swoich dzieci, mamy dla Was propozycję. Dobroczynne24.pl daje mnóstwo możliwości pomocy. Jednym z produktów, po który możecie sięgnąć z okazji Dnia Matki jest „Wyprawka dla noworodka”. To zestaw rzeczy niezbędnych do pielęgnacji najmłodszych. Najlepszy prezent dla młodych mam!

Na facebooku natomiast trwa zbiórka na pomoc mamom w Kongu, gdzie też możecie wesprzeć kobiety w opiece nad ich dziećmi.

Pomóż dziewczynce wypowiedzieć pierwsze zdanie

Terapia logopedyczna dla Gisele

Matka Gisele nie była w stanie znaleźć przyczyny, dla której Gisele nie mówi i przechodzi ataki, w czasie których upada, sztywnieje i płacze. Brak pieniędzy na diagnostykę sprawiał, że mogła tylko czekać, aż atak przejdzie. My nie mogliśmy pogodzić się z taką niemocą.

czytaj więcej

Mamy już:
1 684
Potrzebujemy:
7 023