Udzielamy pilnej pomocy Ukraińcom na granicy Korczowa-Krakowiec

Ukraina

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła ofensywę militarną na Ukrainę, powodując ofiary wśród cywili i niszcząc infrastrukturę kraju. Ponad jedna czwarta ludności została zmuszona do opuszczenia swoich domów. W pierwszych tygodniach z Ukrainy uciekło ponad 4,3 miliona uchodźców, a drugie tyle jest wewnętrznie przesiedlonych. To najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

Nie możemy być obojętni na cierpienie naszych sąsiadów – od razu ruszyliśmy na pomoc!

Dostarczyliśmy pomoc humanitarną do

70 000

Ukraińców, którzy nie wyjechali kraju

26.02.2022

Bardzo Wam dziękujemy, że jesteście tu z nami. Po kilku godzinach snu wracamy na kolejną noc na granicę. Kontynuujemy udzielanie pierwszej pomocy. Zapakowaliśmy bus termosami z gorącą herbatą, kocami i suchym prowiantem. To ciepła najbardziej potrzebują teraz ludzie, którzy po ukraińskiej stronie granicy czekają na odprawę kilkanaście nawet kilkadziesiąt godzin.

Dziś w nocy kolejka do przejścia granicznego Medyka osiągała nawet 65 km. Całą noc spędziliśmy na kolejnej przeprawie, Karczowa-Krakowiec. Co pół godziny pogranicznicy przyprowadzali do nas kolejne grupy kilkunastu, kilkudziesięciu kobiet z dziećmi. To one miały priorytet w przekraczaniu granicy. Byliśmy świadkami rozrywających serce pożegnań mężczyzn ze swoimi rodzinami. Teresie z Tarnopola daliśmy schronienie w naszym busie na prawie całą noc. Jest w 9 miesiącu ciąży. Za trzy tygodnie rozwiązanie. Uciekając z domu, spakowała jedynie wyprawkę dla dziecka, na wypadek, gdyby poród zaskoczył ją w drodze.

Udzielamy pierwszej pomocy, bo to jest niezbędne na samym początku kryzysu. To krok pierwszy. Kolejne godziny przyniosą jednak nowe potrzeby. W tej chwili przygotowujemy się do dostarczenia pomocy w postaci lekarstw na stronę ukraińską i opracowujemy możliwość ewakuacji 200 sierot z domu dziecka we Lwowie.

Regularnie odwiedzajcie nasz profil. O kolejnych zadaniach będziemy Was informowali. 

Pomóżcie nam nagłośnić trwającą na naszej stronie zbiórkę „Na pomoc Ukrainie!” To dzięki niej możemy tu być i natychmiast odpowiadać na potrzeby ofiar wojny.