Trzymiesięczna Julienne rozpoczęła terapię żywieniową.

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

24.04.2018

Maleńka Julienne ma 3 miesiące. Jest ósmym dzieckiem w rodzinie. Razem z tatą mieszka w Rugari (Dem. Rep. Konga). Jej mama niedawno zmarła. Chorowała prawdopodobnie na cieżką odmianę malarii, która doprowadziła do anemii. Rodzina szukała pomocy, ale w wiejskim ośrodku zdrowia w Rugari nie umiano jej pomóc, więc skierowano ją do innej kliniki, skąd natychmiast wysłano ją do naszego szpitala w Ntamugendze, bo tylko u nas można przetoczyć choremu krew.

Niestety mama Julienne nie przeżyła drogi do szpitala, który był jej ostatnią deską ratunku. Ojciec dziecka został sam z siedmorgiem rodzeństwa Julienne. W wychowaniu pomaga mu teraz babcia. Nasza ekipa pielęgniarska w ośrodku dożywiania od razu otoczyła rodzinę opieką i włączyła maleńką Julienne w program dożywiania mlekiem zastępczym dla niemowląt. Ntamugenga to jedyny ośrodek w okolicy, gdzie potrzebujący mogą za symboliczną opłatą lub często zupełnie za darmo otrzymać ten tak trudno dostępny tutaj rodzaj mleka dla niemowląt, który tak naprawdę ratuje kilkumiesięcznym maleństwom życie. Będziemy odtąd mieli małą Julienne i jej rodzinę pod opieką. Damy im wszystko, co tylko możemy dać.

Jeśli chcesz wesprzeć terapię Julienne,  przekaż cegiełkę na posiłek terapeutyczny.