To był najbardziej śmiercionośny tydzień na Morzu Egejskim od lat

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

01.01.2022

Nie dla wszystkich te Święta były radosne. Dla niektórych wręcz tragiczne. Na Morzu Śródziemnym ludzie toną każdego dnia. Pod tym względem okres Bożego Narodzenia był w tym roku wyjątkowo nieszczęśliwy.

Świętowaliśmy Narodzenie Jezusa, który sam poznał smak bycia odrzuconym i uchodźcą, w czasach, gdy kraje (w tym nasz) odgradzają się od ludzi w podobnej sytuacji. Bronimy Bożego Narodzenia, podczas gdy nie ma tu dla nich miejsca, choćby w pustych od roku hotelach.

W Boże Narodzenie z Morza Śródziemnego wyłowiono ciała 28 osób. Wśród zmarłych, którzy utonęli około 90 km za Trypolisem, było małe dziecko. Z kolei w pobliżu greckiej wyspy Paros zatonęła łódź z 88 syryjskimi i palestyńskimi uchodźcami. Na pomoc rzucili się rybacy, wyławiając rozbitków. Zginęło 16 osób (12 mężczyzn, 3 kobiety i niemowlę), 63 uratowano, a 9 osób nadal nie odnaleziono.

To był najbardziej śmiercionośny tydzień na Morzu Egejskim od lat. 3 zatopione łodzie w ciągu 3 dni na obrzeżach Grecji, w sumie 31 zabitych i co najmniej 45 zaginionych.

Minęło już ponad 6 lat, odkąd zdjęcie martwego dwuletniego chłopca Alana Kurdi wstrząsnęło światem. Dziś dotarły do nas kolejne, przerażające obrazy. Podobne tragedie dzieją się każdego dnia, ale opinii publicznej już tak nie wstrząsają. Najgorsze co możemy zrobić, to się do takich tragedii przyzwyczaić. Nie bądźmy obojętni!

Jeśli tylko możecie dziś wyciągnąć rękę do tych, którzy wciąż nie mogą znaleźć dla siebie miejsca w bezpiecznym miejscu, odwiedźcie dobroczynne24 i podarujcie ciepły posiłek dla uchodźcy na greckiej wyspie Lesvos. Pokażmy im, że nie jesteśmy obojętni!