Superbohaterowie Potrzebni! Pomóżmy Meshakowi i Jego Mamie W Trudnych Chwilach!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

03.08.2023

– Takie dzieci często są ze szpitali wypisywane, ponieważ nie można im pomóc. Jestem przekonana, że tak byłoby z Meshakiem. – mówi Agnieszka. – Ale on reaguje ruchem, jest jakiś kontakt. Jest nadzieja.

Malaria mózgowa to wyjątkowo trudny przeciwnik. Senność przechodząca do dezorientacji, a później śpiączka może trwać kilka dni, ale może także przyjść nagle, poprzedzona drgawkami. Trudno jest patrzeć na cierpienie dziecka.

Mama Meshaka pochodzi z wioski położonej 30 kilometrów od naszego szpitala. Ich okoliczny szpital istnieje tylko w teorii – brakuje w nim nawet łóżek i igieł. Dystans ten pokonała z dwojgiem dzieci pieszo, mimo że sama jest w złym stanie. Kiedy do nas dotarła, nie miała już nic – ani żywności ani jakiegokolwiek ubrania na zmianę. Trzymała tylko w chuście Meshaka, a za rękę prowadziła córeczkę Alice.

Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja Meshaka, ponieważ skutki malarii mózgowej są nieprzewidywalne. Miewa gorączki, dlatego jest pod stałą obserwacją naszych szpitalnych lekarzy. Regularnie wykonujemy kontrolne badania krwi. Jedno jest pewne – niedługo będzie potrzebował potężnej rehabilitacji.

Ale są rzeczy, które wspólnie możemy zrobić już teraz – najważniejsze jest odżywienie chłopca. Podajemy mu przez sondę rozdrobnioną, wysokobiałkową żywność oraz musy owocowe. Odżywiamy też mamę, której dom został spalony w wyniku walk między rebeliantami a wojskiem. Meshak i jego mama potrzebują dziś Superbohatera – czy odpowiesz na nasze wezwanie?