Spełniamy Ostatnie Marzenia...

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

06.06.2024

Niektóre choroby są ponad nami i choć odchodzenie dziecka zawsze boli, robimy co w naszej mocy, by każdy dzień był przeżyty w pełni. Czasem oznacza to większe dawki leków przeciwbólowych, czasem chemioterapię paliatywną, a czasem po prostu porcję ulubionych frytek, które w szpitalu położonym w sercu kongijskiej dżungli wcale nie są oczywistym marzeniem.

Siostra Agnieszka, widząc pogarszający się stan dziecka, pędzi czasem na targ po kukurydzę, z której do późnych godzin nocnych przygotowuje uwielbiany przez dzieciaki popcorn. Dzieci, które nie mogą już samodzielnie wstać, zabiera na przejażdżki, by nadal mogły nacieszyć oczy światem i nie siedziały zamknięte pośród szpitalnego sprzętu i miarowego dźwięku kardiomonitora.

Każde dziecko ma inne marzenia, a my staramy się je spełnić, choćby były ostatnimi. Patrzymy na ich uśmiechnięte buzie i wiemy – każda dodatkowa godzina, którą mogą spędzić z rodzicami na wspólnych wygłupach i uściskach, jest na wagę złota.

Jeśli możecie sobie pozwolić na taki wydatek w Dniu Dziecka, zachęcamy Was do odwiedzenia Dobroczynne24 i do podarowania dzieciom kolejnych dobrych godzin, dni, może miesięcy pełnych śmiechu i komfortu. Tutaj zrobicie wyłącznie Dobre zakupy!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
103 293
Potrzebujemy:
129 050