Trzecia szansa dla chłopca, którego życie wisi na włosku!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

05.10.2023

Różnica w wyglądzie jest uderzająca, ale historia Safariego cały czas się pisze. Pierwszą szansę podarowaliście mu na początku 2022 roku, kiedy trafił do ośrodka dożywiania na skraju życia i śmierci. Karmiliśmy go razem w chwilach, gdy za murami naszego szpitala trwały regularne walki kongijskiej armii i rebelii.
W lipcu tego samego roku uratowaliście go po raz drugi – zatkała się sonda, przez którą był karmiony. Walki uniemożliwiały zdobycie zaopatrzenia medycznego. Mijały długie godziny od momentu, gdy Safari po raz ostatni zjadł, waga od razu zaczęła spadać. Wasze wsparcie umożliwiło nam błyskawiczne dostarczenie nowych sond do szpitala prosto z Polski.
Dziś Safari potrzebuje pomocnej dłoni po raz trzeci – cały czas wymaga specjalnego dożywiania. Przez ogromne problemy z układem pokarmowym, nie radzi sobie z trawieniem czy w ogóle przełykaniem większości posiłków. Nie możemy mu podawać bouillie – pożywnego kleiku, który jest podstawą terapii dzieci w różnych stadiach niedożywienia. Nie radzi sobie też z trawieniem warzyw i owoców.
Safari nadal jest karmiony co 2,5-3 godziny, a podstawą jego menu są przecierane zupki – najczęściej ze zblendowanym jajkiem. Siostra Agnieszka pilnuje, by mimo sondy dieta dziecka była zbilansowana. Utrzymanie wagi jest piekielnie trudne, między innymi dlatego, że chłopak łapie jedną infekcję za drugą. Czasem wydaje się, że wykonujemy dwa kroki do przodu i jeden wstecz, ale cały czas są postępy.
Każde 100 g wagi chłopca jest na wagę złota, ponieważ przybliża go do magicznej liczby 15 kg, kiedy operacja będzie możliwa. Tymczasem oczekuje na kwalifikację do gastroskopii, która powinna ujawnić przyczynę zwężenia przełyku i pozostałych problemów.
Jeśli 15 zł nie jest dla Ciebie zbyt dużym wydatkiem, apelujemy – przekaż je na dzień dożywiania tego dzielnego chłopaka. Tak niewiele dzieli nas od wagi, która pozwoli na pełne wyleczenie. Jedzenie to podstawowa potrzeba, od której zapewnienia zależy wszystko.
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 542
Potrzebujemy:
129 050