Rusza pilna zbiórka na ratunek dla naszego kongijskiego szpitala!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

02.09.2022

Nasze Kongo widziało już wiele, ale to, czego doświadcza teraz społeczność mieszkająca wokół naszego szpitala, w niedługiej perspektywie doprowadzi do klęski humanitarnej. Już balansujemy na jej krawędzi.

Rebelianci okopali się na swoich pozycjach.

800 metrów na wschód od ośrodka, tyle samo dzieli nas od stanowisk kongijskiego wojska po przeciwnej stronie. W samym centrum tego drżącego już w posadach z gorąca wulkanu, jesteśmy my. Póki co trwa zawieszenie broni. Każda iskra może na nowo uruchomić wojenny bałagan. Szpital działa, wioska stała się schronieniem już dla 15 000 uciekających przed wojną rodzin. 400 najbardziej potrzebujących osób koczuje w misji sióstr, dostając od nich jedzenie i niezbędną pomoc.

Szpital pęka w szwach. Personel regeneruje się, śpiąc na podłodze między jednym zabiegiem, a kolejnym. Ludzie nie chcą już dalej uciekać. Choć nigdzie nie są do końca bezpieczni, to tu czują się najlepiej.

Musimy utrzymać funkcjonowanie szpitala i szybko zareagować na problem, który dotyczy całej wioski. Zniszczone przez wojska źródła sprawiają, że w rurach zaczyna brakować wody. W godzinach największego obłożenia, krany są suche. Musimy zareagować, bo brak wody oznacza kolejną sanitarna katastrofę.

Rusza pilna zbiórka na ratunek dla naszego kongijskiego szpitala! Nasz cel to połowa miesięcznego kosztu działania szpitala. Kwota, która pozwoli odpowiedzieć na potrzeby wszystkich potrzebujących, którzy się do nas zgłaszają.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
52 444
Potrzebujemy:
129 050