Podaruj Lydii pełny kubek posiłku terapeutycznego

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
  • 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
  • 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
Uratowaliśmy od choroby głodowej

600

osób w 2022 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

06.06.2022

Co może zrobić siedmioletnie dziecko, którego mama choruje? Które nie ma żadnej osoby gotowej do przejęcia opieki?

Mała Lydia pochodzi z biednego domu, w którym nigdy nie miała pewności, że zje choć jeden posiłek dziennie. Choroba mamy wstrząsnęła ich i tak niestabilnym spokojem, pozostawiając dziewczynkę bez opieki. Wtedy, niepostrzeżenie dla innych członków rodziny (mama była teraz najważniejsza), mała Lydia również zaczęła chorować…

Kilogram po kilogramie, razem z wagą znikał uśmiech i siła do tego, by choćby poprosić o garstkę kaszy. Mała Lydia wpadła w apatię i zupełnie przestała jeść, co sprawiło, że trafiła pod opiekę siostry Agnieszki i szpitala w Ntamugendze.

Jej stan był ciężki, choć rodzina mogła tego nie zauważyć. Niedożywienie jest podstępnym stanem. Opuchlizna twarzy, brzucha i nóg maskuje dramat, który dzieje się w całym młodym organizmie. Obrzęki i zatrzymana woda tworzą złudzenie, że dziecko przybiera na wadze. Dziewczynka przyszła do nas z rozwiniętym kwashiorkorem! Ten – nieleczony – jest zawsze chorobą śmiertelną.

Część objawów, takich jak pękająca skóra, matowiejące i siwiejące włosy, widać gołym okiem. Inne, te bardziej poważne, często są niewidoczne – są to uszkodzenia narządów wewnętrznych i problemy neurologiczne.

Leczenie kwashiorkoru jest skomplikowane. Musimy opanować problemy z glikemią dziewczynki i zawsze mieć oko na poziomy elektrolitów. Jej młody organizm jest osłabiony, dlatego każdy wirus staje się wymagającym przeciwnikiem. Bardzo długo będziemy odżywiać dziewczynkę, aby jej ciało nie tylko otrzymało wszystkie białka, których teraz tak silnie potrzebuje, ale również witaminy i minerały. Stańcie z nami do walki o życie i zdrowie Lydii, bez Was nie jest to możliwe!

W ośrodku dożywiania w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga życie płynie innym rytmem. Tu mierzymy czas na podane kroplówki, odmierzone miarki mleka terapeutycznego F-100 i odżywcze witaminowe mieszanki dla starszych dzieci. Podaruj Lydii pełny kubek posiłku terapeutycznego (którego koszt wynosi tylko i aż 15 zł). Terapia odżywiająca w naszym ośrodku to GWARANCJA wyleczenia Lydii! Podejmij z nami wyzwanie i przywróć uśmiech dziewczynki, która teraz bardzo nas potrzebuje!

Pomóż dziewczynce wypowiedzieć pierwsze zdanie

Terapia logopedyczna dla Gisele

Matka Gisele nie była w stanie znaleźć przyczyny, dla której Gisele nie mówi i przechodzi ataki, w czasie których upada, sztywnieje i płacze. Brak pieniędzy na diagnostykę sprawiał, że mogła tylko czekać, aż atak przejdzie. My nie mogliśmy pogodzić się z taką niemocą.

czytaj więcej

Mamy już:
1 684
Potrzebujemy:
7 023