Mieszkańcy wioski Gourcy bardzo nas potrzebują!

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 44% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 58,3% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 58,3% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać.
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

40

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

58

kobiet

23.05.2022

38 rodzin z małej wioski Gourcy na północy Burkina Faso po raz kolejny zazieleniło 3 ha pustyni. Wiedzą, że to będzie trudny rok. Wiedzą, że zwłaszcza teraz ich praca to ratunek nie tylko dla nich, ale dla całej okolicznej społeczności. Uprawa roli to teraz najważniejsza broń w walce ze spodziewaną klęską głodu. Narzędzia, które dostarczacie naszym podopiecznym, są warte jeszcze więcej niż kiedykolwiek wcześniej!

Burkina Faso zmaga się z atakami islamskich ekstremistów, przez które miliony mieszkańców północnej części kraju musiało opuścić swoje domy. Dodatkowym zagrożeniem są wiązane z globalnym ociepleniem coraz dotkliwsze susze. Wojna w Ukrainie, dodaje nowy, przerażający wymiar do obrazu głodu, przed którym Światowy Program Żywnościowy ostrzegał na początku tego roku. 2022 będzie fatalny.

Ponad połowę swojego zapotrzebowania na pszenicę Burkina Faso importuje z Rosji i Ukrainy. Rosjanie wywieźli z okupowanych terytoriów Ukrainy od 400 do nawet 500 tys. ton zbóż, czyniąc swoimi zakładnikami importerów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ukraińskie magazyny, które nie zostały uszkodzone w wyniku walk, są pełne zbóż. Rolnicy nie mają jednak, gdzie magazynować kolejnych zbiorów, które rozpoczną się pod koniec czerwca, a więc mogą się zmarnować. Ukraińcom brakuje też paliwa i siły roboczej, by siać. Rosja z kolei może doświadczać braku dostaw nasion i pestycydów, które zwykle kupuje od Unii Europejskiej. Jeśli nic się nie zmieni, dojdzie do klęski głodu, której ofiarami będą w pierwszej kolejności mieszkańcy Afryki i Bliskiego Wschodu.

Oczywiście, że potrzebne są przede wszystkim rozwiązania polityczne, które pomogłyby zakończyć wojnę i zbudować trwały pokój, ale w bardzo konkretny sposób pomoc może już teraz każdy z nas! Mieszkańcy wioski Gourcy w północnej części Burkina Faso bardzo nas potrzebują! Musimy szybko doposażyć ogród w narzędzia, nasiona, pogłębić studnie i powiększyć areał, by żywności produkować jeszcze więcej.

To moment, w którym narzędzia do pracy w ogrodzie mogą uratować komuś życie! Dołącz do nas w walce z klęską głodu i podaruj kolejnej rodzinie narzędzia do pracy w naszym ogrodzie!