Laudie: Historia Babci, Którą Warto Pamiętać

Liban

Eskalujący od października 2019 r. kryzys polityczny i gospodarczy, prowadzi Liban na skraj bankructwa. Tragiczną sytuację spotęgował gigantyczny wybuch chemikaliów składowanych w bejruckim porcie w 2020 r. Klasa średnia praktycznie przestała istnieć. Osoby wykształcone uciekają przed hiperinflacją, rosnącym z każdym miesiącem bezrobociem, przerwami w dostawach elektryczności i brakiem paliwa.

Garść informacji:
  • od początku kryzysu, funt libański stracił ponad 98 %. swojej wartości
  • ceny żywności wzrosły o 239% od września 2022 do września 2023 r.
  • PKB spadł o 20,3 % (2020 r.)
  • 78 % populacji Libanu (3 mln osób) żyje w ubóstwie, skrajne ubóstwo dotknęło 36 % Libańczyków (1,38 mln)
  • w całym kraju brakuje podstawowych leków
  • coraz dłuższe przerwy w dostawie prądu (nawet do 20 h dziennie) i paliwa paraliżują codzienne funkcjonowanie Libańczyków
Zapewniamy leki, żywność oraz podstawowe artykuły higieniczne i sanitarne dla

250

przewlekle chorych i ubogich

22.01.2024

W Dniu Babci nasze myśli zwracają się ku seniorkom, którym nikt dziś nie przyniesie kwiatów. O których być może nikt już nie pamięta. Myślimy o 80-letniej Laudie, seniorce mieszkającej na przedmieściach libańskiego Byblos. Siostry zakonne przyjęły ją, kiedy straciła wszystko.
Nikt Laudie nie odwiedza, choć poświęciła życie opiece nad dziećmi zamożnych rodzin w Libanie. Nie miała już czasu na założenie własnej. Ale Laudie cały czas czeka. Uśmiecha się, mówiąc, że paliwo jest drogie, a młodzi ludzie teraz tacy zajęci. Tylko czasami widać w jej oczach wahanie. Teraz, gdy zmaga się z problemami zdrowotnymi wywołanymi rakiem piersi, z brakiem pracy i oszczędności, które zabrał kryzys w Libanie, potrzebuje naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek.
Dziś, w tym wyjątkowym dniu, mamy szansę sprawić jej wyjątkowy prezent. Pokazać, że o niej pamiętamy, myślimy o niej serdecznie i że już o nic nie musi się martwić. Podaruj Laudie voucher na prawdziwe dobro – żywność, olej opałowy oraz niezbędne leki.