Dziękujemy za WSPANIAŁY rok! - podsumowanie 2018 r.

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

30.12.2018

Co tu dużo gadać – dzięki Wam ten rok nie był DOBRY, on był po prostu WSPANIAŁY!

Nazwy fundacji nie zmienimy, ale trzeba to powiedzieć głośno: MAMY WSPANIAŁYCH DARCZYŃCÓW, WSPÓŁPRACOWNIKÓW, NAKRĘCACZY! ?

Dziś dostałem robocze podsumowania naszych działań do 20.12. tego roku.

Do Ntamugengi w DEMOKRATYCZNEJ REPUBLICE KONGA wysłaliśmy w tym roku łącznie 200 000 USD (ok. 726 000 PLN). Dzięki tym pieniądzom mogły się odbyć 17 632 konsultacje w ambulatorium (o ok. tysiąc więcej, niż rok temu). 11 865 osób (w tym 6 570 dzieci poniżej 5. roku życia) zostało wyleczonych z malarii (znów wzrost o tysiąc). Szpital wykonał 918 transfuzji krwi, z czego 580 na pediatrii (liczba transfuzji 2017/2018 wzrosła o trzysta, mimo że worek krwi podrożał o 50 proc.). Przyjęto 768 porodów (23 więcej niż w 2017 r.). Ośrodek dożywiania wyleczył 412. dzieci z ostrego niedożywienia i 876 z umiarkowanego niedożywienia. 80 pacjentom sfinansowaliśmy specjalistyczne badania i leczenie poza szpitalem (tomografie, biopsje, operacje ortopedyczne, neurochirurgiczne, rozszczepu podniebienia, amputacje). Doposażyliśmy też szpital (poza powyższą kwotą) w: mikroskop, aspirator, pompę infuzyjną, dwa „ciepłe gniazdka” i dwa aparaty CPAP dla wcześniaków, glukometry, termometry, pulsoksymetry, wagi, materiały laboratoryjne, sprzęt do drenażu i do przeszczepów skóry, nowe baterie do aparatu EKG, dzięki którym znów działa. Wymieniliśmy dziurawą blachę na dachu szpitala, odnowiliśmy 14. sal i prawie wszystkie drzwi.

Do RWANDY wysłaliśmy w tym roku 92 259 EURO (ok. 395 000 PLN). Utrzymujemy hospicjum, opłacamy pensje personelu, leki, żywienie. Otoczyliśmy opieką 40. chorych paliatywnie. 14. dzieciom pracowników i zmarłych pacjentów opłaciliśmy szkołę.

Projekt rolniczy w Gourcy w BURKINA FASO i aptekę w Saoude w TOGO wsparliśmy kwotą 46 852 EURO (ok. 200 000 zł). W projekcie jest 30 rodzin, które w związku z dramatyczną sytuacją związaną ze zmianą klimatu i skróceniem pory deszczowej wsparliśmy zapasem kukurydzy, soli, ryżu i oleju. Od lutego działa ogród warzywny, w lipcu powiększyliśmy go o kolejne 1,5 ha, wykopaliśmy dwie studnie, dla 20. rodzin uruchomiliśmy trzyletni kurs krawiectwa, który zakończy się uzyskaniem świadectwa przygotowania zawodowego i da tym kobietom nowe możliwości na rynku pracy. Prowadzimy też alfabetyzację rodzin z projektu: ruszył kurs pisania, liczenia i podstaw języka francuskiego. Apteka w Togo przekazała leki 4.000 chorych.

Działanie i rozwój szkoły zawodowej dla 56. dziewcząt i młodych kobiet w Dakarze w SENEGALU wsparliśmy kwotą 38 000 EURO (ok. 162 000 PLN).

Na leki, środki opatrunkowe i sprzęt przekazane przez nas w formie rzeczowej do Afryki wydaliśmy w Polsce 49 333 PLN.

Na rozruch ambulatorium psychologicznego w Hangzhou w CHINACH przekazaliśmy 13.288 EURO (ok. 57 000 PLN).

Do BANGLADESZU (pomoc uchodźcom w obozie w Cox Bazar) na razie zdążyło pojechać tylko 150 USD, ale to się zaraz zmieni. Mamy zebranych na ten cel już ponad 40 000 PLN. Na odpalenie nowego „mlecznego mostu”, czyli dostaw mleka terapeutycznego do Ntamugengi czekać też będzie ponad 100 000 PLN zebranych ostatnio u dominikanów w Krakowie, ale tego nie uwzględniamy w tegorocznym sprawozdaniu. ?

Poza tym oczywiście przekazaliśmy na budowę Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu (pierwsze wiejskie hospicjum stacjonarne w Polsce) 236 467 PLN.

Warszawskim bezdomnym kupiliśmy ciepłe kurtki, buty i termosy za 44 205 PLN.

W sumie więc – jak na razie, do 20.12 – wydaliśmy na pomoc naszym potrzebującym PRAWIE DWA MILIONY ZŁOTYCH (a dokładnie 1 872 439 PLN). Czyli już o prawie PÓŁ MILIONA WIĘCEJ niż rok temu! ?

Urósł projekt Przybij nam piątkę (teraz przynosi nam 37 000 PLN miesięcznie), urosła Inwestycja Życia, więcej wpływów notuje dobroczynne24.pl. Mamy NOWĄ, WSPANIAŁĄ, REWELACYJNĄ stronę internetową! I tyle pomysłów na Nowy Rok, że normalnie już byśmy chcieli, żeby było po Sylwestrze i żeby można było się za to wszystko z całym impetem brać! ?

Ale wiecie, co jest najfajniejsze w tej robocie? Że dzięki temu, że Wy wpłacacie stale, a my stale wysyłamy, nawet jak są jakieś święta, to DOBRA robota się dzieje – dzień i w nocy! Popatrzcie tylko: od nas raz na tydzień leci PIĘCIOZŁOTÓWKA, a to naprawdę robi MILIONY! DZIESIĄTKI TYSIĘCY ludzi, którzy mają gdzie szukać pomocy i nadziei!

Pokażcie mi drugą taką inwestycję, gdy za tak mało zyskujesz TAK WIELE!

DZIĘKUJĘ WAM ZA TEN ROK! Na pełnej petardzie wjeżdżamy w następny! ? Sprawiliście, że dla ponad TRZYDZIESTU TYSIĘCY ludzi ten rok był DOBRY. Niech kolejny będzie dla Was NAJNAJNAJLEPSIEJSZY! ?

Ściskam Was!