Blog

Dzięki Waszej obecności i wsparciu udało nam się uratować kolejną rodzinę.

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

21 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1032

porodów w 2021 r.

02.10.2018

Tatiana jest szczęśliwą mamą trójki dzieci: 12 letniej Aliny, 10 letniej Christiny i małego Amosa. Mieszka z mężem w Bugina, ok. 2 godzin pieszo od Ntamugengi. Jak większość mieszkańców okolicznych wiosek utrzymują się z uprawy niewielkiego pola. Do niego również mają kawał drogi. Każdy dzień wygląda podobnie: dwie godziny pieszo do pola, sześć godzin pracy, dwie godziny z powrotem. Nie zawsze skromny plon zaspokaja potrzeby rodziny.

Kilka dni temu po powrocie z pracy Tatiana wykopała kilka bylin manioku z przydomowego ogródka. Chciała szybko przygotować posiłek, ale nie wiedziała, że surowy maniok może być szkodliwy, nawet trujący. Krótko po tym, gdy rodzina zaspokoiła głód, pojawiły się dolegliwości. Ból brzucha, wysoka gorączka, objawy ostrego zatrucia. Przerażony ojciec zabrał rodzinę do pobliskiego ośrodka zdrowia, nikt jednak nie potrafił postawić odpowiedniej diagnozy, a widząc pogarszający się stan chorych od razu skierowano rodzinę do naszego szpitala w Ntamugendze. Podaliśmy odpowiednie leki i kroplówki. Dziś około południa zakończyliśmy tlenoterapię najmłodszego z dzieci, małego Amosa. Są zdrowi. Rodzina niebawem wróci do domu.

Niestety tragicznych skutków zatrucia maniokiem jest w okolicznych wioskach wciąż bardzo dużo. Mieszkańcy często nie wiedzą jak przetwarzać żywność, jak przygotowywać nie tylko dobrze zbilansowane pożywienie, ale często nawet takie, które im nie zaszkodzi. To dlatego w naszym ośrodku dożywiania opiekunowie dzieci podczas ich terapii uczestniczą w kursie uprawy pola i gotowania. Robimy wszystko, by wyedukować jak największą liczbę osób. I choć historia Tatiany zakończyła się happy endem wiele podobnych wypadków wciąż kończy się tragicznie.

Tatiana i jej dzieci wróciły do zdrowia po pierwsze za sprawą niezawodnego i świetnie przygotowanego personelu naszego szpitala. Po drugie, dzięki Wam! Nasi fachowcy dysponują wiedzą, udzielają pomocy, podają leki, stawiają diagnozy przy użyciu odpowiedniego sprzętu, mogą zlecać tlenoterapię tylko dzięki temu, że mają w Was nieocenione wsparcie.

Amos był tak słaby, że tlenoterapia w pewnym momencie była konieczna. Godzina pracy maszyny do jego wytworzenia to 10 zł. (koszt paliwa do generatora prądotwórczego). W ostatnich tygodniach generator pracuje bez przerwy.

Tatiana Was pozdrawia i dziękuję, że uratowaliście jej rodzinę, a my zachęcamy Was dziś byście podarowali jedną godzinę oddychania naszym najsłabszym pacjentom.

Potrzebna pilna pomoc

Pomoc humanitarna dla Izium

Izium i okoliczne miejscowości mają za sobą 6 miesięcy terroru. W promieniu 100 km nie ma ani jednego czynnego sklepu z żywnością. Mieszkańcy polegają na ostatnich ukrytych zapasach, a jeszcze częściej – na nadziei, że po prostu zdążą doczekać pomocy humanitarnej.

Natychmiast ruszyliśmy z pomocą i jako jedni z pierwszych dotarliśmy na miejsce.

czytaj więcej

Mamy już:
11 820
Potrzebujemy:
38 731