Drodzy Dobrofabrykanci chcemy Wam dziś podziękować

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 26,4 mln ludzi – 27% całej populacji Demokratycznej Republiki Konga cierpi głód
  • 2,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • Ponad 400 000 ciężarnych lub karmiących kobiet jest skrajnie niedożywionych
  • Niedożywienie dzieci jest główną przyczyną aż 45% wszystkich śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia.
Uratowaliśmy od choroby głodowej

550

osób w 2023 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

30.12.2022

Drodzy Dobrofabrykanci,

Wraz z zespołem Dobrej Fabryki chcemy Wam dziś podziękować.

Kiedy dokładnie rok temu o tej porze planowaliśmy zadania na 2022, nie wiedzieliśmy, że wojna w Ukrainie wszystkie te plany wywróci do góry nogami. Wywróciła przede wszystkim plany i marzenia Ukraińców, wywołała globalny kryzys, który dotyka naszych bliskich, sąsiadów w Polsce i podopiecznych Dobrej Fabryki w Demokratycznej Republice Konga, Burkina Faso, Libanie, wszędzie.

Do Ukrainy ruszyliśmy w pierwszych godzinach wojny i zostaliśmy tam do dziś. Wiemy dokładnie, komu ratunek jest potrzebny i nauczyliśmy się, jak błyskawicznie dotrzeć na miejsce z pomocą. Po 10 miesiącach konfliktu działa w Kijowie Dobra Fabryka Ukraina, a pomoc, którą dostarczyliśmy na miejsce, miała wartość 2 129 852,87 zł. Dziesiątki tysięcy osób w Ukrainie dobrze już wie, czym jest Dobra Fabryka – a Dobra Fabryka to przecież WY!

Dzięki Wam podwoiliśmy wartość pomocy przekazanej w tym roku. Do wszystkich naszych projektów wysłaliśmy ponad 5,5 mln zł. Dzięki Wam wciąż opiekujemy się szpitalem w Demokratycznej Republice Konga, który od kilku miesięcy znajduje się pod okupacją rebeliantów. Dla dziesiątek tysięcy mieszkańców Północnego Kivu to jedyna placówka medyczna działająca nieprzerwanie od początku kolejnej kongijskiej wojny. To Wy sprawiliście, że ponad 250 przewlekle chorych Libańczyków nie musiało rezygnować z leczenia, wciąż działa apteka w Togo, szkoła zawodowa dla dziewcząt w Senegalu, spółdzielnia rolnicza w Burkina Faso, hospicjum w Rwandzie, ośrodek dożywiania w Mauretanii i wsparcie dla Rohingów w Bangladeszu, w największym na świecie obozie dla uchodźców. W Grecji już nie tylko karmimy najsłabszych, teraz dajemy uchodźcom pracę w projekcie rolniczym Home Village.

Coraz trudniej jest nam prosić Was o wsparcie tych miejsc. Wiemy, że trudno się dzielić, kiedy i u nas wszystko stało się drogie i niepewne. Tym bardziej DZIĘKUJEMY, że ludzie, których spotkaliśmy i obok których nie byliśmy w stanie przejść obojętnie, stali się bliscy również Wam! Mają tylko Was!

Tego wszystkiego nie byłoby bez Was, ale dziś niskie ukłony i wielki szacunek należy się również wspaniałemu zespołowi Dobrej Fabryki, który mam zaszczyt prowadzić. Jest nas garstka, ale każdy pokazał w tym roku, że niemożliwe nie istnieje. My w to naprawdę bardzo wierzymy!

Prosimy Was jeszcze o jedną tylko rzecz. O 5 złotych! Jeśli przybijacie nam już piątki, sprawdźcie, czy Wasze zlecenie stałe na 5 złotych tygodniowo wciąż działa. Jeśli jeszcze nie wiecie, czym jest Przybij nam 5 lub znacie kogoś, kto nie wie, prosimy, kliknijcie w link w komentarzu i wejdźcie w nowy rok, jako PIĄTKOWICZE! U nas nie ma małych darowizn, a regularnie przekazywane 5 zł może sprawić, że właśnie dzięki Tobie, nikomu nie będziemy musieli odmówić pomocy!

Dziękuję,

Mateusz Gasiński