Dołącz do nas!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in.: kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo (DRC) pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 15,6 mln ludzi – 18% całej populacji Konga cierpi głód
  • 3,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ostre niedożywienie
  • 41,8% dzieci poniżej 5. roku życia ma zahamowany wzrost w wyniku niedożywienia
  • 63,2% dzieci poniżej 5. roku życia i 41% kobiet w wieku 15-49 lat cierpi na anemię
Uratowaliśmy od choroby głodowej

600

osób w 2022 r.
W ośrodku dożywiania przyjmujemy ok.

80

dzieci tygodniowo

04.06.2021

Fakt, że co roku dziesiątki milionów mężczyzn, kobiet i dzieci umiera z głodu jest skandalem naszego stulecia. Co pięć sekund dziecko poniżej piątego roku życia umiera z głodu na planecie, która obfituje w bogactwa.

Głód prowadzi do choroby, która w pierwszej kolejności odbiera siłę, by szukać ratunku. Aby do tego nie dopuścić, pomagamy głodującym dzieciom w Demokratycznej Republice Konga we wsi Ntamugenga.

Każdego tygodnia pomagamy tu ok. 100 najmłodszym pacjentom z rozpoznanym niedożywieniem lub chorobą głodową. W ubiegłym roku wyciągnęliśmy uratowaliśmy 647 małych pacjentów. Nasz ośrodek jest jedyną tak sprawnie działającą placówką w całej prowincji Północnego Kivu.

Liczba dzieciaków, które trafiają do naszego ośrodka z ostrym niedożywieniem, wciąż wzrasta. Odpowiada za to bardzo trudna sytuacja w regionie. W Kongu konflikt zbrojny cały czas wisi na włosku, z czego korzystają lokalni bandyci i rebelianci. Dodatkowo sytuację zdestabilizował wybuch wulkanu Nyiragongo, który zmusił do opuszczenia stolicy prowincji ponad 400 000 jej mieszkańców.

Poza karmieniem dzieci dbamy o długotrwały efekt ich wizyt u nas. Szkolimy rodziców z hodowli roślin i uczymy zasad dietetyki. Wyposażamy dzieci w prowiant na dni, w których ich u nas nie ma. W zeszłym roku przeszkoliliśmy ponad 1000 opiekunów z podstaw dietetyki i uprawy przydomowego ogródka. Te działania mają na celu zapobieganie kolejnym przypadkom niedożywienia wśród dzieci. Odwiedzamy także pacjentów w ich domach, aby skontrolować, czy opiekunowie zastosowali się do rad i zaleceń z ośrodka dożywiania. Sprawdzamy, czy po przeszkoleniu z uprawy ziemi w przyszpitalnym ogrodzie, obok ich domów powstały choćby niewielkie poletka, z których plony urozmaiciłyby dietę domowników. Pielęgniarze ważą dzieci, badają je i zapowiadają opiekunom, że znowu odwiedzą ich bez uprzedzenia.

Wykupując akcję „Inwestycji Życia” dołączasz do elitarnego grona współpracowników naszej Fundacji, którzy w bardzo namacalny sposób walczą z głodem i każdego miesiąca uratują dziesiątki dzieci.

Otrzymasz od nas imienny dokument potwierdzający zakup akcji ze specjalnej edycji, który będzie świadectwem Twojej determinacji w walce o to, by na świecie było coraz mniej głodnych dzieci, którym brak jedzenia odbiera nie tylko dzieciństwo, ale i życie.

Inwestycja w życie jest najlepszą, jaką możesz dziś zrobić! Dołącz do nas!

Pomóż dziewczynce wypowiedzieć pierwsze zdanie

Terapia logopedyczna dla Gisele

Matka Gisele nie była w stanie znaleźć przyczyny, dla której Gisele nie mówi i przechodzi ataki, w czasie których upada, sztywnieje i płacze. Brak pieniędzy na diagnostykę sprawiał, że mogła tylko czekać, aż atak przejdzie. My nie mogliśmy pogodzić się z taką niemocą.

czytaj więcej

Mamy już:
1 684
Potrzebujemy:
7 023