"Ciepła paka" na zimne dni

Polska

Your browser does not support SVG.

W Polsce bezdomność wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym. Dziesiątki tysięcy ludzi, pozostając bez dachu nad głową, cierpi z powodu wykluczenia społecznego. W Dobrej Fabryce wierzymy, że każda osoba głęboko poraniona, dotknięta patologiami i słabsza ma niezbywalną godność, o którą należy walczyć i która domaga się szacunku.

Garść informacji:
  • w Polsce ponad 30 000 tysięcy osób żyje w kryzysie bezdomności, 84% z nich to mężczyźni
  • najwięcej osób dotkniętych tym problemem przebywa w województwach: mazowieckim, śląskim i pomorskim
  • co roku w naszym kraju umiera z powodu zimna ponad 100 osób
  • najczęstsze przyczyny bezdomności to: konflikty rodzinne, problemy związane z uzależnieniem, eksmisja z miejsca zamieszkania
Zimą 2023 r. podarowaliśmy

251

spersonalizowanych Ciepłych Pak ze śpiworami, kurtkami i butami osobom przebywającym w pustostanach i noclegowniach

20.01.2021

Od początku roku z powodu wychłodzenia organizmu w całej Polsce zmarło już 15 osób. W sam ostatni poniedziałek aż 6.

Tak jak w najbiedniejszych regionach świata, gdzie działamy na co dzień, wstrząsa nami głód, brak dostępu do wody, medycyny czy edukacji, tak w Polsce od dawna porusza nas, w Dobrej Fabryce, problem bezdomności, który nierzadko stanowi tło naszego zabieganego życia, drogi do pracy czy szkoły.

Od człowieka na ulicy dzieli nas parę niespłaconych rat, rodzinny spór, trauma, zdrada, stan, w którym nie można już pomóc sobie samemu. Wyjście z kryzysu bezdomności wymaga czasem lat cierpliwości, tu nie ma szybkich recept i nie da się działać w pojedynkę. Dlatego od kilku lat Dobra Fabryka, dzięki WAM, wspiera tych, którzy najlepiej wiedzą, jak najlepiej pomagać osobom bezdomnym.

Rozwiązywanie takich zagmatwanych ludzkich historii zawsze trzeba zaczynać od spraw absolutnie podstawowych. Ciepłe ubranie, koc, zimowe buty nie rozwiążą tych problemów. Możemy nimi kupić czas. Dać człowiekowi szansę, by stawił im czoła. Od czterech lat w okresie zimowym, najtrudniejszym dla bezdomnych, organizujemy dla nich zestawy ratunkowe – „Ciepłe Paki”. W tym roku nim ścisnęły mrozy, podczas Świąt z Ubogimi, organizowanymi przez Wspólnotę Sant’Egidio w Warszawie, podarowaliście za naszym pośrednictwem warszawskim bezdomnym 150 śpiworów, 50 par butów, tyle samo ciepłych kurtek i plecaków! Docierają do nas informacje, jak bardzo te zestawy się teraz przydają. Pomagają im przetrwać noce spędzane często w pustostanach i barakach, które przy tak niskich jak ostatnio temperaturach, niosą ze sobą śmiertelne ryzyko.

W imieniu bezdomnych i potrzebujących, którym Wasze CIEPŁE serca ocaliły tej zimy życie, bardzo serdecznie Wam dziękujemy.

Apelujemy też do wszystkich o dużą wrażliwość w te dni na osoby bez dachu nad głową. Zima jeszcze się nie skończyła!

Ciepłą Pakę można w każdej chwili wykupić w naszym Sklepie z Dobrem. Każdy grosz to odrobina ciepła od tych, co je mają, do tych, co go potrzebują.

 

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 512
Potrzebujemy:
129 050