Ci młodzi nie mają niczego prócz siebie

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

14.02.2023

Miłość nie jest jak piękny kwiat na walentynkowym straganie. Miłość nie potrzebuje szklarniowych warunków, zaplanowanych pór podlewania i zasad kiedy ma się rozwinąć, jak bardzo ma być dorodna, wysoka i prosta. Tylko popatrzcie na państwa młodych! Ich miłość zakiełkowała w surowych kongijskiej warunkach. Wokół szaleje wojna. Każdego dnia Kongijczycy tracą tu wszystko, z godnością włącznie.
Ci młodzi nie mają niczego prócz siebie. Nie wiedzą co ich czeka. Być może za chwilę rebelianci znów zaczną strzelać i trzeba będzie uciekać. Nawet jeśli, chcą uciekać razem.
Nie mieli nic. Mieszkali kątem u znajomych, czasem pod gołym niebem lub prowizoryczną plandeką. Byli silni tylko tym, że mają siebie. Dobrze wiedziała o tym siostra Agnieszka, która w samym środku okupowanego przez rebelię terenu zorganizowała ślub, jak z bajki. Znalazła białą suknię, ubranie dla pana młodego i samochód, który zawiózł parę do kościoła.
Ślub w samym centrum ogarniętego wojną Konga, pokazuje, jak wiele od tych ludzi możemy się nauczyć. Miłość pomimo przeciwności – to może być historia każdego, czego z okazji Walentynek wszystkim życzymy.