Benoît po raz pierwszy od lat spokojnie przespał noc

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

15.08.2022

Co za ulga, co za ulga, głowa już nie boli! – powtarzał zaledwie parę godzin po zabiegu Benoît, który dotąd nie mógł przespać bez bólu ani jednej nocy.

Patrząc na podarowane przez Was w poprzednim tygodniu 563 posiłki terapeutyczne dla dzieciaków czy 34 kroplówki dla szpitala w Kongu, chcemy Wam przypomnieć, że stoicie za każdą opowieścią o przywróconym zdrowiu, wyleczonej chorobie głodowej czy zakończonej sukcesem operacji. Ostatnio uratowaliście od ogromnego bólu Benoît.

Jaskry nie można było już opanować za pomocą leków lub mniejszych zabiegów – padła decyzja, aby oko po prostu usunąć. Myślicie, że chłopak był załamany? Nie! To naprawdę zuch, który ma w sobie ogromną wolę walki. Zabraliśmy go do kliniki dr Pieta w Rwandzie – najlepszej kliniki w Afryce Centralnej. To tutaj dzięki Wam 18 pacjentów przeszło leczenie okulistyczne. To właśnie wśród nich był Benoît, któremu po prostu podarowaliście nowe życie – takie, w którym zamiast cierpieć, może po prostu chodzić do szkoły, bawić się z rówieśnikami i pomagać rodzicom.

Kolejny etap to założenie protezy oka – obserwujcie nas, by nie przegapić nowych zdjęć Bena!