Ukraina

Stała pomoc humanitarna na terenie Ukrainy

Ukraina

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła ofensywę militarną na Ukrainę, powodując ofiary wśród cywili i niszcząc infrastrukturę kraju. Ponad jedna czwarta ludności została zmuszona do opuszczenia swoich domów. W pierwszych tygodniach z Ukrainy uciekło ponad 4,3 miliona uchodźców, a drugie tyle jest wewnętrznie przesiedlonych. To najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

Nie możemy być obojętni na cierpienie naszych sąsiadów – od razu ruszyliśmy na pomoc!

W pierwszych dobach wojny dostarczyliśmy

21 000

bochenków chleba dla mieszkańców Kijowa
Wysłaliśmy ponad

20 ton

żywności na tereny objęte walkami
Mamy pod stałą opieką

55 dzieci

ewakuowanych z domu dziecka w Żytomierzu
Karmimy
Leczymy

Od samego początku konfliktu jesteśmy obecni i niesiemy pomocą humanitarną wśród najbardziej pokrzywdzonych przez wojnę w Ukrainie.

Co już zrobiliśmy?

Byliśmy jedną z pierwszych organizacji pozarządowych, która przekroczyła granicę ukraińską. Pomogliśmy dziesiątkom tysięcy Ukraińców, którzy zdecydowali się na ucieczkę z kraju. Pierwsze dwa tygodnie konfliktu spędziliśmy w pasie przygranicznym, niosąc pomoc ofiarom wojny.

Co robimy stale?

Ukraina potrzebuje konkretnej pomocy, dlatego dostarczamy transporty humanitarne w głąb kraju. W miastach, w których trwają walki, wspieramy seniorów. Ze względu na stan zdrowia zostali na miejscu. Inni są tam, by wspierać walczących. Wszyscy mogą liczyć na naszą pomoc. Nasze regularne transporty odzieży, żywności, środków higieny i najpotrzebniejszych produktów dotarły już do Kijowa, Czernihowa, Lwowa, Równego, Łucka, Mikołajewa oraz do Sławutycz pod Czarnobylem.

— Jestem Wam bardzo wdzięczny. Takiej jakości pomoc jeszcze do nas nie dotarła. Wszystko bardzo się przyda, a śpiwory już ratują nas podczas chłodnych nocy — napisał kapelan Jura z Mikołajewa.

Jesteśmy gotowi, by zawsze odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby – a te zmieniają się z dnia na dzień. Mamy zespół ekspertów w pomocy humanitarnej, który wie, jak pomagać skutecznie. Jedyne, czego potrzebujemy, to Waszego wsparcia!

W geście solidarności i wsparcia, w każdy czwartek o godzinie 20:00 rozpalamy “Światło dla Ukrainy” w domach i pod ambasadą Ukrainy w Warszawie. Chcemy pokazać, że nie możemy zapomnieć o wojnie, która stała się początkiem jednego z największych kryzysów humanitarnych w ostatnim półwieczu. Środki pozyskane w ramach sprzedaży symbolicznych świeczek wykorzystujemy na pomoc humanitarną przesyłaną w głąb Ukrainy.

Potrzebna pilna pomoc

Pomoc humanitarna dla Izium

Izium i okoliczne miejscowości mają za sobą 6 miesięcy terroru. W promieniu 100 km nie ma ani jednego czynnego sklepu z żywnością. Mieszkańcy polegają na ostatnich ukrytych zapasach, a jeszcze częściej – na nadziei, że po prostu zdążą doczekać pomocy humanitarnej.

Natychmiast ruszyliśmy z pomocą i jako jedni z pierwszych dotarliśmy na miejsce.

czytaj więcej

Mamy już:
12 996
Potrzebujemy:
38 731