Znów więcej łodzi płynie do Grecji

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

01.02.2023

Znów więcej łodzi płynie do Grecji. Niedaleko lotniska na wyspie Lesbos odnaleziono ciało młodej Afrykanki, która wraz z 25 innymi uchodźcami dotarła na wyspę. To kolejna ofiara europejskiej niechęci do migrantów. W ubiegłym roku dziesiątki tysięcy osób ubiegających się o azyl w Europie doświadczyło nielegalnych pushbacków.

Zaraz po tym jak grupa przemarzniętych i wycieńczonych uchodźców dotarła na wyspę Lesbos, skryła się w lesie. Wiedzieli, że Kartę Praw Podstawowych UE i Europejską Konwencję Praw Człowieka, władze, delikatnie mówiąc, traktują wobec nich wybiórczo, a pushbacki stały się powszechną praktyką. Najprawdopodobniej Afrykanka zmarła z wyziębienia. To już 49. łódź, której udało się pokonać wąski przesmyk morza między tureckim wybrzeżem i greckimi wyspami. Drugie tyle zostało zawróconych.

Rośnie liczba uchodźców w obozie na Lesbos, w którym w tej chwili przebywa ponad 2000 osób. Wciąż niejasne są też plany na osadzony na pustkowiu, w samym środku wyspy, nowy obóz. Kończy się jego budowa, która pochłonęła już ponad 100 mln euro. Nie kończą się jednak kontrowersje. Obrońcy praw człowieka biją na alarm, że za miliony europejskich funduszy na wyspie powstaje właśnie ukryte getto dla migrantów. Już za kilka dni będziemy na miejscu rozmawiać z naszymi partnerami o zmieniającej się sytuacji.

W każdej chwili, każdy z Was może wyciągnąć rękę do mieszkańców obozu na Lesbos. Podarować choremu, diabetykowi lub kobiecie w ciąży ciepły posiłek.