Żegnamy rok 2021 i z dużą nadzieją witamy 2022!

Bangladesz

Jest jednym z najbardziej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tu ponad tysiąc mieszkańców. W kraju mieszka blisko 150 milionów ludzi. W sąsiedniej Mjanmie od połowy 2017 roku tysiące Rohingów straciło życie. Spalono ich wioski, a ocalali ruszyli w kierunku granicy z Bangladeszem. W ciągu kilku miesięcy w strefie przygranicznej osiedlił się blisko milion uchodźców.

Garść informacji:
  • ONZ od początku nazywa prześladowania Rohingów czystką etniczną
  • Rohingowie to dziś najbardziej prześladowana grupa etniczna
  • w pobliżu miasta Cox’s Bazar znajduje się największy na świecie obóz dla uchodźców, liczący ok. 920 000 ludzi
  • 55% ludności w obozie to dzieci
wzbogacamy dietę i zapewniamy niezbędne produkty gospodarstwa domowego dla

kilkudziesięciu

najsłabszych uchodźców

01.01.2022

Żegnamy rok 2021 i z dużą nadzieją witamy 2022. To nie był łatwy rok. Nie ma z nami wielu naszych bliskich, a w marzenia i plany na przyszłość wkrada się niepewność. Nie był to spokojny rok również dla naszych podopiecznych.

W marcu w Bangladeszu gigantyczny pożar w największym obozie dla uchodźców na świecie pozbawił dachu nad głową blisko 60 tysięcy mieszkańców. Płomienie doszczętnie strawiły wybudowane przez nas centrum dziennej opieki, w którym pomoc, edukację i wyżywienie zapewnialiśmy codziennie ponad 100 dzieciakom. W maju w Dem. Rep. Konga wybuch wulkanu Nyiragongo zmusił mieszkańców Gomy, ponad półmilionowej stolicy prowincji Północne Kivu, do ucieczki ze swoich domów. Odcięty od świata szpital w Ntamugendze przyjął lawinę poszkodowanych i pacjentów z ewakuowanych szpitali.  Coraz częstsze i bardziej agresywne ataki terrorystyczne na północy Burkina Faso i klęska nieurodzaju wywołana suszami prowadzi do najszybciej rozwijającego się kryzysu humanitarnego na świecie. Zaraz po Syrii i Dem. Rep.Konga to w Burkina Faso liczba uchodźców rośnie najszybciej. Zdesperowani ludzie migrują. Opuszczają swoje pola uprawne i w konsekwencji już blisko 15 % populacji Burkina Faso nie ma co jeść.

Ten rok dla tysięcy ludzi na całym świecie skończyłby się jednak dużo bardziej tragicznie, a setki, przede wszystkim małych dzieci, nie dożyłyby jego końca, gdyby nie Wy

Wasza pomoc, każda, nawet najmniejsza, pozwala nam ratować ludzi na 9 różnych frontach. Od lat przekonujemy Was, jaką siłę ma 5 zł, przekazywane regularnie. To moc kropli z uporem drążącej skałę. Nie prosimy Was o wielkie wyrzeczenia, ale o drobne błąkające się po kieszeni. To one pozwoliły nam udzielić w tym roku pomocy o wartości 3 086 604,10 PLN!!! Tutaj znajdziecie szczegółowe podsumowania roku!

Patrząc w oczy naszych podopiecznych, dobrze wiemy, jak bardzo jesteście im potrzebni. Codziennie staramy się Was o tym przekonać, skracając maksymalnie dystans między Wami a nimi. Znamy ich z imienia i Wy też ich tu poznajecie. Bez Was nie mogliby być tym, kim są. Wchodząc w kolejny rok, życzymy sobie i naszym podopiecznym, byście tu z nami zostali. Uwierzyli w moc swoich drobnych i w to, że dziś pomoc to już nie tylko gest życzliwości, ale najbardziej szlachetna reakcja na nieszczęście drugiego człowieka.

Przed nami wiele wyzwań. Szalejący kurs dolara, nieprzychylne nam, nastawione na komercje a nie bezinteresowność algorytmy mediów społecznościowych, rosnące ceny usług i materiałów. Mocno wierzymy jednak, że w pokonywaniu kolejnych wyzwań nie będziemy sami. I że nam w tym pomożecie! Nie przestawajcie! Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca. Życzymy Wam, byście w 2022 roku się o tym przekonali!

Jeśli zastanawiacie się, co możecie dziś zrobić, jak pomóc, mamy dla Was zachętę! Przybijcie nam 5! Ustawcie zlecenie stałe na 5 zł tygodniowo (20 zł miesięcznie)! To tak niewiele, a zobaczycie, jak wspaniałe rzeczy zrobimy razem w 2022 roku!