Wspaniałe wiadomości z Burkina Faso

Burkina Faso

Według ONZ to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników rozwoju społecznego HDI (Human Development Index). Wynosi on 0.4, co sprawia, że Burkina Faso zajmuje 185. miejsce na liście 188 krajów.

Garść informacji:
  • 43,7% społeczeństwa żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik alfabetyzacji młodzieży wynosi 52,5% i pozostaje jednym z najniższych na świecie
  • jedynie 37,7% osób powyżej 15. roku życia potrafi czytać i pisać
  • rolnictwem trudni się 80% ludności czynnej zawodowo
Uczymy przedsiębiorczości i podstaw rolnictwa

35

rodzin z wioski Gourcy
Przygotowujemy do zawodu krawcowej

50

kobiet

26.06.2020

Z Burkina Faso leci do nas news za newsem. Same dobre wiadomości i mnóstwo zdjęć ludzi, którzy dawno nie byli tak szczęśliwi, jak teraz.

W sali krawieckiej zakończył się właśnie kolejny rok szkolenia. Wakacje od nauki oznaczają dla naszych kursantek prace w swoich przydomowych ogródkach. Trzeba wykorzystać każdą kroplę wody, która w najbliższym czasie spadnie z nieba. Przed rozstaniem z kursem krawiectwa każda z kobiet chciała uszyć jakąś sukienkę dla córki, koszulę dla męża lub coś ładnego dla siebie. Widać, że szkolenie daje im nie tylko bardzo konkretne umiejętności, ale również olbrzymie poczucie własnej wartości. Są dumne z tego, że mogą zrobić coś dla innych.

W ogrodzie trwają zbiory. Tylko popatrzcie ile dała nam ziemia, która jeszcze kilka lat temu była pustynią! Kobiety zbierają warzywa, mężczyźni przekopują teren pod nową część ogrodu i sadzą drzewa. Przybyła nam mała plantacja bananów: 50 młodych drzewek. Trzymajcie kciuki, żeby wszystkie się przyjęły.

Wczoraj z Ouagadougou przyjechała do Gourcy grupa kupców. Kupili ostre papryczki pimo, którymi teraz będą handlowali w stolicy. Byli bardzo zadowoleni, bo dostali w naszym ogrodzie zbiory pierwszej jakości. Od początku obraliśmy kierunek najlepszej jakości upraw, z poszanowaniem dla ziemi i bez sztucznych nawozów. Ciężka praca naszych podopiecznych się opłaciła. Tylko popatrzcie na tę radość.

Dwie głębinowe studnie już działają. Jedno źródło dostało nawet imię Jana Pawła II. “Od darczyńców z Dobrej Fabryki z Polski dla rolniczej spółdzielni w Burkina Faso.” Woda zasili uprawy w nowej części ogrodu.

Kurs: cała naprzód. Musimy błyskawicznie rozwinąć produkcję warzyw, bo chętnych na nasze warzywa przybywa!

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
67 435
Potrzebujemy:
60 000