Wracamy na granicę! Sytuacja znów się komplikuje

Ukraina

Wojna, która eskalowała w lutym 2022 roku, wywołała ogromny kryzys humanitarny. 6,8 miliona osób uciekło z Ukrainy, a życie milionów ludzi, którzy pozostali w kraju, zostało zrujnowane przez działania wojenne. Ataki rakietowe niszczą infrastrukturę cywilną, w tym sieci energetyczne, wodociągi, szpitale i transport publiczny. Skala cierpienia dotyka zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali w kraju.

GARŚĆ INFORMACJI

  • Około 3,6 miliona osób wciąż pozostaje wewnętrznie przesiedlonych.
  • Ponad 12,6 miliona osób bezpośrednio dotkniętych wojną – doznali ran, stracili bliskich, a ich domy legły w gruzach.
  • Zniszczenia infrastruktury objęły między innymi 3 600 placówek edukacyjnych.
  • System ochrony zdrowia jest na skraju wydolności – odnotowano 2 100 ataków na placówki medyczne, w których zginęło co najmniej 197 osób, w tym lekarze i pacjenci, a wielu innych zostało rannych.
W 2024 roku udzieliliśmy wsparcia ponad

550 rodzinom

mieszkającym 16 km od frontu w obwodzie donieckim.
Dostarczyliśmy ponad

25 000 pacjentom

dziesiątki tysięcy materiałów medycznych, takich jak opatrunki, zestawy infuzyjne i cewniki.
Nawiązaliśmy współpracę z ponad

100 organizacjami,

w tym agencjami ONZ, międzynarodowymi i lokalnymi NGO oraz władzami, aby zapewnić skuteczną, skoordynowaną pomoc.
Stworzyliśmy wytyczne kryzysowe, które pomogły innym organizacjom w udzieleniu wsparcia ponad

40 000 osobom

dotkniętym zniszczeniem tamy w Kachowce w 2023 roku.

08.03.2022

Wracamy na granicę! Sytuacja znów się komplikuje. Kolejka do przejścia w Krościenku wczoraj znów ciągnęła się przez wiele kilometrów. Wzmożony ruch obserwują też nasze kontakty na innych przejściach. Przynajmniej 6 osób zmarło z wyziębienia oczekując na przeprawę. Najbliższe noce będą bardzo chłodne. Spodziewamy się nawet 11 stopni na minusie. Tysiące ludzie znów potrzebują tego, by ich ogrzać.

Bądźcie z nami, śledźcie nasze relacje, udostępniajcie posty i wspierajcie naszą zbiórkę Na pomoc Ukrainie! W ten sposób możecie wyprodukować z nami jeszcze więcej ciepła i robić z nami dobrą robotę na granicy!

Przygraniczny pas po ukraińskiej stronie to nie jedyny obszar naszych działań. Codziennie wysyłamy transporty w głąb kraju. Nasza pomoc dotarła już do Lwowa i Kijowa. Kolejny transport z ciepłymi ubraniami i butami wyjeżdża zaraz do Rowna. 

W ostatnich dniach stworzyliśmy też kompletny system zarządzania potrzebami uchodźców dla Dworca Zachodniego, który rusza lada chwila pod czujnym okiem Ady Porowskiej z Kamiliańskiej Misji Opieki Społecznej.

Za kilka dni opowiemy Wam też o kolejnych pomysłach. Opracowujemy właśnie projekty rozwojowe dla osób, które już znalazły się w Polsce i potrzebują odnaleźć się w zupełnie nieznanej, obcej rzeczywistości.