Właśnie uratowaliście Safariego po raz drugi!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • 77% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • 16% populacji kraju, tj. ponad 13 milionów ludzi, wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 13,6 mln ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 10% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią w Afryce Subsaharyjskiej miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to

21 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

1032

porodów w 2021 r.

22.07.2022

Właśnie uratowaliście Safariego po raz drugi!

To były chwile grozy. Zatkała się sonda, przez którą mały Safari, pacjent naszego kongijskiego ośrodka, jest karmiony i dzięki temu żyje. I to w chwili, gdy za murami naszego szpitala trwały regularne walki kongijskiej armii i rebelii.

W marcu przyjęliśmy chłopca do szpitala w Ntamugendze na skraju życia i śmierci. Przez kilka dni wzmacnialiśmy wygłodzony organizm chłopca, podając mu posiłki terapeutyczne, a w końcu organizując w Rwandzie operację wprowadzenia bezpośrednio do jego żołądka tymczasowej sondy. Walczymy o każdy gram wagi Safariego. Nasz cel to 15 kg, dopiero wtedy będzie można zoperować chłopca i definitywnie usunąć przeszkodę w przewodzie pokarmowym, przez którą był o krok od śmierci.

Chłopca z mamą udało się wywieźć z niespokojnej Ntamugengi do przyjaciół w Gomie. Niestety pomimo poszukiwań, w obecnej sytuacji niemożliwością było znalezienie zastępczej sondy. Mijały długie godziny od momentu, gdy Safari po raz ostatni zjadł, a przy chorobie chłopca brak regularnych posiłków sprawia, że waga zaczyna od razu spadać.

Z pomocą przyszliście Wy! Dzięki Waszemu wsparciu i wysłanej na miejsce Ani Kieniewicz, prosto z Polski dostarczyliśmy do Konga potrzebne Safariemu sondy. Mały Safari zawdzięcza też życie jednej z sióstr od aniołów. Siostra Celemance, wiedząc, że sytuacja z godziny na godzinę staje się bardzo poważna, bez wahania wsiadła za kierownicę i ruszyła z sondami do objętego walkami Konga. Udało się! Nie minęło 12 h od ostatniego posiłku, gdy zaczęliśmy Safariemu podawać kolejny.

Po raz drugi uratowaliście życie chłopcu! Za każdym razem, kiedy decydujecie się na zakupy w Dobroczynne24, zmieniacie czyjeś życie, a często po prostu je ratujecie! Dziś, gdy na terenie szpitala wciąż żyje masa Kongijczyków, chroniących się przed walkami, każdy Wasz najdrobniejszy zakup, to konkretna kroplówka, worek krwi czy listek leków, ratujący życie. Dziękujemy, że JESTEŚCIE!

Potrzebna pilna pomoc

Ciepła Paka dla Ukrainy

Pomagamy na miejscu, bo śmiertelnym zagrożeniem są nie tylko spadające rakiety, ale i zimno. Rozdajemy śpiwory, ciepłe koce, lampy naftowe, piecyki rakietowe, ogrzewacze, odzież termiczna i wysokoenergetyczne posiłki. Podarujmy Ciepłą Pakę dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

czytaj więcej

Mamy już:
67 435
Potrzebujemy:
60 000