Blog

Wieści z Dakaru.

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

20.09.2018

Pauline, Simone, Jeanette, Louise, Brigitte, Marie Claire, Marie Therese, Marie Joelle, Jeanne, Therese Chantal, Chantal, Celia, Marie Florence, Nickel, Agnes, Veronique, Therese, Marie Louise, Aurelie, Therese, Yvonne, Odile, Honorine, Yvonne, Beatrice. Te 25 absolwentek drugiego roku szkoły zawodowej w Dakarze właśnie zakończyło u nas swoją edukację. Przez dwa lata to miejsce było ich drugim domem. Wasze wsparcie zaprocentowało, wszystkie dziewczyny mają już pracę. I to nie byle co!!! Zaraz po szkole zaczynają obowiązki u pracodawców, których sobie wymarzyły, ale oni też są tu wygranymi. Hotele, restauracje, super kucharze, wychowawcy przedszkoli, wszyscy, którzy doceniają jakość pracy i fachowe wykształcenie naszych podopiecznych już od marca stali w kolejce, by przyjąć świeżo upieczone absolwentki u siebie na etat!!!

Lada moment kolejne 28 dziewcząt zacznie pierwszy rok nauki. Tyle maksymalnie możemy przyjąć każdego roku ze względu na miejsce w internacie, ale chętnych do nauki zawsze jest dużo, dużo więcej. Większość dziewcząt przyjeżdża z małych miejscowości spoza Dakaru, zdarza się, że kandydatki pokonują nawet 600 km(!) jak Lea, która przyjechała aż z samego południa kraju.

Trwa rekrutacja. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej. Sprawdzane są przede wszystkim znajomość języka francuskiego i motywacje do nauki.

Nowe uczennice przygotowują się do pilnego studiowania, a my zachęcamy Was dziś do tego, by pomóc spełnić ich marzenia!!!

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
118 512
Potrzebujemy:
129 050