Ty też możesz pomóc

Grecja

W 2015 przez greckie wyspy przeszło 856 tys. osób, a w 2017 i 2018  już tylko niecałe 30 tys. (według UNHCR). Ale już 2019 rok przyniósł wzrost – ponad 60 000 nowoprzybyłych. Praktyka pokazuje, że na Lesbos można utknąć na dobre kilka lat. Nikos i Katerina prowadzą na wyspie małą restaurację, w której każdy uchodźca może poczuć się jak w domu i za darmo zjeść posiłek.

Garść informacji:
  • pod koniec 2023 r. w obozie na greckiej na wyspie Lesbos jest ponad 3500 uchodźców, blisko 26% z nich to dzieci.
  • od początku 2015 r. przez greckie wyspy dotarło do Europy prawie 1 000 000 uchodźców
Dziennie zapewniamy ponad

330

posiłków dla uchodźców
Prowadzimy dystrybucję

posiłków i materiałów pierwszej pomocy

dla najbardziej potrzebujących, w tym dzieci, kobiet w ciąży i chorych
Opiekujemy się

5 ha gospodarstwem

które daje pracę i zaopatruje kuchnię w warzywa

09.02.2023

— Dobrze pamiętam, kogo poznaliśmy na tej plaży — mówi Katerina. — Pamiętam twarze i imiona. Wielu z nich nie tylko wyciągaliśmy z wody, ale towarzyszyliśmy im przez lata życia w obozie.
Jedziemy wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy Lesbos. Co chwila zbaczamy z drogi, żeby zobaczyć, czy na plaży nikogo nie ma. Czy nikt nie potrzebuje pomocy jak dwa dni temu i kilka poprzednich dni z rzędu. We wtorek rano zginęły tu dwie kobiety i mężczyzna. 38 dotarło na ląd. Liczbę ofiar na Morzu Śródziemnym mierzy się rocznie w tysiącach.
Na plaży nie ma dziś uchodźców, ale widać, że tu byli. Porzucone w pośpiechu kamizelki ratunkowe, buty, dętki służce za koła ratunkowe. Całemu temu bałaganowi dodaje tragizmu sceneria. Wzburzone morze, porywisty wiatry i przenikliwe zimno. Żeby zdecydować się na tak śmiertelnie niebezpieczną przeprawę, trzeba mieć za sobą spalone życie. Trzeba naprawdę bać się bardziej powrotu do domu, niż walki o przetrwanie na środku rozszalałego morza.
Wielu uchodźców przyrzeka sobie, że już nigdy nie wejdą do żadnej łódki. Inni wcale nie muszą sobie nic postanawiać. Są tak straumatyzowani, że na samo wspomnienie o tym, reagują płaczem i spazmami.
Jesteśmy tu dla tych wszystkich przerażonych ludzi. Ty też możesz pomóc. Posiłek dla mieszkańca obozu dla uchodźców to tylko i aż posiłek. To ciepły, pożywny obiad, ale i dodający otuchy sygnał, że nie mają na tym świecie tylko wrogów. Mają też przyjaciół.
Wracając dziś z plaży, znaleźliśmy substytut kamizelki ratunkowej. Jedyna polisa na życie, na jaką ktoś mógł sobie w tamtej chwili pozwolić, to 6 pustych, plastikowych butelek przewiązanych sznurkiem wokół pasa.
Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
52 444
Potrzebujemy:
129 050