Tutaj zrobicie wyłącznie Dobre zakupy!

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

24.07.2023

– To co, Filip, idziemy na popcorn? – Agnieszka pyta sześciolatka, a jemu oczy aż świecą się z radości. Tego dnia byli już na krótkiej przejażdżce po okolicznych wioskach, żeby Filip mógł chociaż popatrzeć na bawiące się wokół dzieci, poprzestawiać radio i poudawać, że zmienia biegi w samochodzie. Jeśli wystarczy czasu, zjedzą dziś jeszcze frytki. Agnieszka wie, że czasu zostało bardzo niewiele. Ile? Może tygodnie. Tak naprawdę nie wiadomo.
Rodzice Filipa najeździli się po szpitalach. Z Konga pojechali aż do Rwandy, gdzie upewniono się, że to nowotwór, ale polecono im powrót do kraju i pogłębioną diagnostykę w naszym szpitalu. Każdy wie, że tutaj można otrzymać fachową pomoc. To właśnie dzięki zakupionemu przez Was USG mogliśmy zdiagnozować pierwotne źródło nowotworu. Dzięki ufundowanej przez Was krwi do transfuzji (bo w Kongu to szpitale utrzymują centra krwiodawstwa), mogliśmy na bieżąco reagować na gorsze wyniki przy chemioterapii.
Stan Filipa może się pogorszyć z dnia na dzień. – Dzieci umierają niespodziewanie. Do ostatnich chwil bawią się i nagle zapadają w śpiączkę. Podajemy od razu tlen, ale zwykle odchodzą w ciągu kilku godzin. To dla nas bardzo trudne doświadczenie, ponieważ jesteśmy z nimi do ostatnich chwil. Do tego chyba nie da się przyzwyczaić. To trudne, ale trzymamy je za rękę i dbamy o to, by nie czuły bólu. – Mówi Agnieszka.
Ale, jak wiele razy podkreśla, na razie jest życie. Chemioterapia paliatywna sprawiła, że guz wycofał się i chłopiec znów widzi, i chociaż główne źródło – w brzuchu – nie ustępuje, to Filip nie czuje już bólu i je z apetytem. Jutro wyruszymy na kolejną przejażdżkę. Rodzice dziękują nam i Wam za danie im szansy na prawdziwe pożegnanie – na ostatnie radosne objęcia, brak strachu, bólu. I za te ukochane przez Filipa frytki – ostatnią przyjemność.
Kroplówka lub tlen kosztują tu bardzo niewiele – około 10 złotych – ale dla pacjentów takich, jak Filipek, o których komfort nieustannie dbamy, są na wagę złota. Jeśli możecie sobie pozwolić na taki wydatek, zachęcamy Was do odwiedzenia Dobroczynne24. Tutaj zrobicie wyłącznie Dobre zakupy!
Pomoc pilnie potrzebna

Uratujmy Aptekę dla Najuboższych w Togo

To kwota, która pozwali na wyposażenie aptecznych półek na pierwsze półrocze. Zajmą się tym Ania i Mateusz, którzy jeszcze w lutym przylecą na miejsce i zapełnią półki najpotrzebniejszymi antybiotykami, lekami przeciwmalarycznymi i przeciwbólowymi. Apteka w Saoudé ma do uratowania ludzi. Uda się tylko dzięki Wam.

czytaj więcej

Mamy już:
10 825
Potrzebujemy:
30 000