To najlepszy prezent dla młodych mam

Demokratyczna Republika Konga

Drugi co do wielkości kraj w Afryce, kraj pełen paradoksów. Z jednej strony bogaty w zasoby naturalne (m.in. kobalt, miedź, koltan, ropa naftowa, diamenty, złoto), z drugiej jego mieszkańcy należą do najbiedniejszych na świecie. Od dziesięcioleci Kongo pogrążone jest w przedłużających się konfliktach, które doprowadziły do powstania jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Garść informacji:
  • Prawie 62% populacji (około 60 milionów ludzi) żyje w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 2,15 dolara dziennie.
  • Aż 10 milionów ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej
  • 33 miliony ludzi pozbawionych jest dostępu do bezpiecznych źródeł wody i właściwych urządzeń sanitarno-higienicznych
  • liczne ogniska śmiertelnych chorób, w tym odry, malarii, cholery i wirusa eboli
  • ok. 11% wszystkich przypadków śmiertelnych spowodowanych malarią na świecie miało miejsce właśnie tutaj
Nasz szpital to ponad

27 000

procedur medycznych rocznie
Rocznie leczymy z malarii ok.

7000

pacjentów
Nasze położne odebrały

953

porodów w 2023 r.

03.01.2023

To ostatnie z 1133 dzieci, które przyszły na świat w szpitalu w Ntamugendze w 2022 roku. Mama jeszcze nie wie, jak trojaczki będą miały na imię. To nie jest pierwsza rzecz, o której myśli się tu po porodzie. Kongijskie matki zwykle rodzą w bardzo trudnych warunkach, śmiertelność wśród noworodków jest tu wciąż na wysokim poziomie. Dodatkowo trwa wojna, która sprawia, że matki mają wciąż więcej powodów do trosk niż do radości.

W Kongu mówi się, że kiedy rodzi się więcej chłopców, wojna tak szybko się nie skończy. My wierzymy, że będzie inaczej i Ci którzy je rozpętują, pójdą w końcu po rozum do głowy.

Jednak nawet jeśli się tak nie stanie, wciąż dzięki Wam możemy dawać młodym mamom nadzieję. Szpital w Ntamugendze działa nieprzerwanie. W minionym roku uratował od śmierci 4 143 chore na malarię dzieciaki poniżej 5. roku życia. 600 dzieci uratował od głodu. To prócz porodów kolejne liczby, za którymi kryją się łzy szczęścia i wdzięczności. Każde z tych dzieci żyje, a każdej ich matce ocaliliśmy cały jej świat!

Zróbmy wszytko, by 2023 nie zaczął się od łez i rozrywanych wojennymi dramatami serc. Prosimy Was dziś o pomoc w ufundowaniu wyprawek dla noworodków. To zestaw rzeczy niezbędnych do pielęgnacji najmłodszych. Najlepszy prezent dla młodych mam, które w czasie wojny prócz miłości nie mają dla swoich dzieci niczego więcej.

Pacjenci hospicjum marzą o sprawnych łóżkach

Walczymy o godność chorych i ubogich

Nie ma hospicjum bez łóżek. W rwandyjskiej Kabudze przywracamy godność, przynosimy ulgę w cierpieniu, obracamy największe ludzkie nieszczęścia w radość z każdego poranka. Pomagamy żyć do samego końca chorym, którzy gdzie indziej ze swoim cierpieniem po prostu by sobie nie poradzili.

czytaj więcej

Mamy już:
116 632
Potrzebujemy:
129 050