Poznaj historię Marie Etienne

Senegal

 

Państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Uzyskało niepodległość od Francji 4 kwietnia 1960 r. Jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce. Pomimo tego pozostaje w grupie państw o najniższym stopniu rozwoju społecznego. Prawie połowę powierzchni kraju stanowią grunty rolne, ale ich uprawa staje się coraz trudniejsza ze względu na częste szoki klimatyczne. Najwyższą temperaturę odnotowano w Matam – 48,8 oC.

Garść informacji:
  • 39% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, tj. za mniej niż 1,90 dolara dziennie
  • współczynnik aktywności zawodowej w Senegalu wynosi 49%
  • 60% pracującej ludności zajmuje się rolnictwem
  • Średnio tylko 6 na 10 dzieci kończy edukację przynajmniej na poziomie podstawowym
  • Wskaźnik alfabetyzacji dla całej populacji powyżej 15. roku życia wynosi 51,9%
Opłacamy naukę

56 dziewczętom

w szkole zawodowej w Dakarze

100%

absolwentek pracuje w swoim zawodzie

04.03.2020

Marie Etienne to prawa ręka siostry Ewy. Pomaga jej prowadzić szkołę dla dziewcząt w Dakarze, a ilość dobra, jakiego dzięki niej codziennie doświadczają nasze uczennice, jest nie do opisania. Dedykujemy jej kolejny dzień naszych spotkań z kobietami, dla których BUKIET DOBRA z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet to coś więcej niż prezent, to szansa na nowe możliwości dla uczennic z najbiedniejszych regionów Senegalu.

— Mój dom jest zawsze pełen. Prócz czwórki moich dzieci zawsze jest w nim jeszcze ktoś. Czasem dzieci sąsiadów, bliższej lub dalszej rodziny. Lubię pomagać ludziom, a podtrzymywanie domowego ogniska jest czymś, co wyniosłam ze szkoły sióstr. Kiedyś sama siedziałam w tych ławkach, w których teraz siedzą moje wychowanki — mówi Marie Etienne.

— Życie wielu kobiet w Senegalu to mieszanka najrozmaitszych wyzwań, problemów i nieustannego strachu o to, co przyniesie kolejny dzień. Uczennice Foyer sióstr franciszkanek pochodzą z tych najbiedniejszych domów. Dając im edukację, wyposażamy je w najlepsze narzędzie, by ich życie stało się trochę prostsze.

Wasze wsparcie dodaje skrzydeł 57 dziewczętom, które w trakcie dwuletniej formacji przygotowują się do startu na niełatwym rynku pracy. Z dyplomem dakarskiej szkoły znalezienie pracy mają jak w banku.

— Edukacja jest najważniejsza. Praktyczne umiejętności, jak szycie, opieka nad dzieckiem lub gotowanie i podstawy savoir-vivru, których uczę dziewczyn, to bardzo konkretne kompetencje, które spełniają marzenia, z jakimi przyszły do naszej szkoły — mówi Marie Etienne. — Widząc, jak trudne jest tu życie, marzę, by moje dzieci też dostały dobrą edukację i wyszły z domu przygotowane do życia najlepiej jak to możliwe.

— Postanowiłyśmy z koleżankami, absolwentkami siostrzanego Foyer, dla których edukacja zmieniła w życiu wszystko, by teraz wspólnie pomagać kobietom w potrzebie. Jesteśmy już po kilku spotkaniach. To dopiero początki, ale nie mamy wątpliwości, że dobro pomnaża się tylko wtedy, gdy się nim dzieli.

Dzięki Wam w Dakarze 57 dziewczyn pobiera naukę w renomowanej szkole, po której znalezienie pracy nie będzie problemem. Zwykle pod koniec roku szkolnego pracodawcy sami ustawiają się w kolejce. Odwiedzając dziś dobroczynne24.pl i kupując BUKIET DOBRA zamieniacie marzenia kobiet w Senegalu w bardzo konkretną rzeczywistość.